İsrail Şirketi NSO Group iPhone’ların Açığını Bulmuş

İsrail’in bilgisayar ve güvenlik şirketlerinden biri olan NSO Group, iPhone‘ları hackleyebilecekleri bir açığı bulduklarını iddia etti.

Devletlere güvenlik amaçlı hizmetler veren NSO Group’un Apple modelleri ile ilgili açık buldukları ve bundan faydalandıkları ortaya çıktı.Apple çıkan bu iddialara cevap vermese de açığı kapatmak amacıyla yeniden IOS güncellemesi yayınladığı belirtildi.

New York Times gazetesine göre, bu açık sayesinde kısa mesajlar, e-postalar uzaktan okunabiliyor ve kişisel bilgilere erişilebiliyordu. Ayrıca ses kaydı ve parola toplamasına da olanak sağlıyordu.

pegasus-nso-group

Lookout güvenlik yazılımcılarından birisi olan Mike Murray, yaptığı bir röportajda bu açığın komplike bir açık olduğunu belirtti.

Bu haberle birlikte dünyanın en güvenli teknoloji cihazlarından biri olan Apple firmasına gölge düşürmeye başladı. Şirket açıkla ilgili açıklama yapmasa da yeni yayınladığı güncellemeye olayı toplamaya çalıştı. Bu durumla birlikte her sistemle açık bulunacağı ve güvenlik konusunda çok sıkı önlemler alınması gerektiğini gösterdi.

 

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.