Şifreli Mesajlaşma Uygulaması Signal’de Açık Tespit Edildi

Jean-Phillip Aumasson ve Markus Vervier isimli iki siber güvenlik araştırmacısı, popüler uçtan uca şifreleme özelliğine sahip mesajlaşma uygulaması Signal’de açıklar buldu. Edward Snowden’in de tavsiye ettiği Signal, açık kaynak bir uygulama. Dolayısıyla Github üzerinden kaynak kodlara erişmek ve kodları incelemek mümkün.

Java ile yazılmış Android kodlarını inceleyen ikili, şifrelenmiş mesajlara rastgele veri ekleyerek bunu Android kullancılarına göndermenin mümkün olduğunu keşfetmişler. Diğer açık ise, doğrudan kurbanın cihazını kullanılamayacak hale getirebilecek kadar büyük.

Açıklardan birinin tespit edildiği kod satırı:

int remainingData = (int) file.length() - mac.getMacLength();

Her iki açık da kapatılmış durumda ancak Signal’in yeni sürümü şimdilik Google Play‘de bulunmuyor. Dolayısıyla güncelleme, marketteki yerini alana kadar kullanıcılar hala bu iki açık ile tehlike altındalar.

Açıkların kullanılabilmesi için saldırganın Signal sunucusuna erişmesi ya da doğrudan iletişim halinde olan Signal kullanıcılarının arasındaki veriyi sniff etmesi gerekiyor. (Man in the Middle)

Eğer siz de bir Signal kullanıcısıysanız, yeni sürümün Google Play’e gelmesini beklemek zorunda kalabilirsiniz. Güncelleme kısa bir süre içinde yerini almazsa, kaynak koddan derleme yaparak telefonunuza APK dosyasını atarak da yazılımı kullanmanız mümkün. Ancak ilerleyen güncellemeler için tekrar Google Play’e ihtiyacınız olacağı için şimdilik pek de önerilen bir yöntem değil.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.