DARPA, ABD Ordusu için Ultra Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Yapmak İstiyor

Geçen ay, DARPA (The Defense Advanced Research Projects Agency – Defansif İleri Araştırma Projeleri Ajansı)Improv” adlı bir proje başlattı. Proje kapsamında hackerların basit ev aletlerinin ölümcül silahlara dönüştürmeleri istenildi.

Şuan DARPA, ABD ordusu için özel sektörde a hacker-proof (hacker geçirmez) “secure messaging and transaction platform (güvenli mesajlaşma ve işlem platformu)” geliştirecek kişilere çağırıda bulunuyor.

DARPA, araştırmacılardan bir güvenli mesajlaşma ve işlem platformunu oluşturmalarını ve bu platformun internet tarayıcısı yada bağımsız yerli uygulamalarla erişilebilir olmasını istiyor.

Basit bir deyişle, DARPA’nın güvenli mesajlaşma servisini oluşturmada amacı sadece standart şifreleme ve güvenlik mekanizmalarının diğer güvenli mesajlaşma uygulamalarınca kullanılması değildir. Örneğin; Signal, Ricochet yada Whatsapp gibi fakat ayrıca güvenli desantralize protokolü aracılığıyla Blockchain’dan siber saldırılara engel olma ve gözetleme ile iletişim kurmaktır.

Güvenli mesajlaşma uygulaması 3 aşamada geliştirilecektir:

1) Şifreleme protokolleri ve donanım opsiyonları ile var olan desantralize blockchain platform ve deneme gibi bir model oluşturma
2) Geliştir ve test et “çalışma prototipi”
3) Tam ölçekli platformun uygulamasını ticaretleştirme

İlk turda, DARPA ödül olarak başarılı başvuru sahiplerine yıllık $150,000 verecektir. Daha sonraki aşamada bir aday başarılı olursa ikinci aşama için ödül iki yıl için tam $1 Milyon olacaktır.

Final ve üçüncü aşamada seçilen adaylar federal hükümetin herhangi bir fon almadan ticarileştirme ve platformlarının tam ölçekli uygulaması sürdürmesidir.

Başvurular resmi olarak 23 Mayıs 2016’da açılacak ve 22 Haziran 2016’da kapanacaktır.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.