Facebook CTF Platformunun Kaynak Kodlarını Yayınladı

Hacking, onlarca yıldır olduğu gibi bugün de teknoloji tutkunlarının en çok ilgilendiği alanlardan biri. Bugüne kadar pek çok hacking olayı olmuş, ancak bunların bir kısmı haberlere çıkmıştı. Bugüne kadar gerçekleşmiş olan sansasyonel hacking saldırılarının en büyük sebebi, saldırının etki alanının büyüklüğü ya da hacker’ların hapse gitmesi oldu. Dolayısıyla hacking, her zaman olduğu gibi şimdi de bir suç…

Peki ya hapse gitme riski olmadan bir bilgisayar, ağ ya da web sitesini hacklemek ister misiniz? Cevabınız evetse Facebook‘un açık kaynak Capture The Flag (CTF) platformu kullanarak siber güvenlik ve güvenli kod alıştırmaları yapabilirsiniz.

Capture the Flag hacking yarışmaları bugüne kadar çeşitli siber güvenlik etkinlikleri ve konferanslarda düzenlendi. Bu yarışmalar sayesinde genellikle yarışmacılar bir sisteme saldırır ve ardından da diğer saldırganlara karşı hedefi korurlar.

Facebook da diğer birçok kurumda olduğu gibi oyunlaştırmanın farkına varmış durumda. Dolayısıyla da siber güvenlik ve hacking ile ilgili oyunlaştırmalar yaparak, hem kullanıcıların ilgisini bu konular üzerinde topluyor, hem de karşılaşabileceği olası tehditlere karşı önceden gerekli önlemleri alabiliyor. Ayrıca Facebook, CTF platformunun kaynak kodlarını da yayınladı. Eğer siz de siber güvenlik ile ilgileniyorsanız, Facebook’un CTF platformunu inceleyebilirsiniz.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.