Google’ın Balonları ile Bedava İnternet

Google I/O 2016 konferansında ücretsiz internete girilebilecek balonlarını tanıttı. Projede gökyüzüne binlerce balon bırakarak insanların bu balonlar sayesinde internete ücretsiz girmesi sağlanacak.

googlebalonh4cktimes

Konferansta ‘sök tak’ akıllı telefonu Project ARA‘yı da tanıtırken bir çok yeni ürün ve proje tanıtıldı. En çok dikkat çeken ise ücretsiz internet sağlayan balonlar oldu.

Project Loon adıyla tanıtılan bu projede insanlara ücretsiz Wi-Fi hizmeti verilecek. Gökyüzüne binlerce balon bırakılacak ve bu balonlar 20 kilometre yükseklikte ( 65,000 feet ) duracak. Balonlar güneş enerjisi sayesinde gündüzleri güç depolayarak geceleride havada kalmayı sağlayarak internet hizmetine devam edecek.

Google balonlara internet bağlantısını üzerlerinde bulunan LTE antenleri sayesinde 80 kilometre menzille kadar sağlayabilecek. Balonlarda kendileri arasında da etkileşim halinde olacak.

Google’ın bunu yapmaktaki amacı altyapı yetersizliğinden dolayı milyarlarca insanın internete bağlanamaması olarak düşünülüyor. Google internet olmayan yerlere havadan interneti götürmek ve başarı sağlandığında internet kullanıcılarının sayısında artış sağlamak.

Test aşamasında olan balonlar ilerleyen zamanlarda hava tahminlerine göre kullanılması hedefleniyor.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.