Havelsan’dan SİSATEM

Ön tanıtımı yapılan Siber Savunma Teknoloji Merkezini (SİSATEM) 23 martta sunulacağı söyleniyor. Merkezdeki tüm yazılımları yerli HAVELSAN tarafından üretilenlerle değiştirilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Eylül ayından sonra yazılımların tamamının HAVELSAN ürünü olması amaçlanıyor.

HAVELSAN’ın CEO ve Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, büyük ölçüde yatırım aldıklarını ve en önemlisininde insan kaynağı olduğunu söyledi. 40 uzman tarafından yönetilen sistemde yıl sonuna kadar 80 kişinin çalışacağını söyledi. Türkiye’de 150 bin kişilik siber güvenlik uzmanı açığı olduğununda altını çizdi.

Atalay, SİSATEM’in TSE’den belgeli bir test merkezi olacağını söyledi. Kurumları siber saldırılardan korumanın yanında, yazılımlarda ve sistemlerde backdoor gibi güvenlik açıklarınında olup olmadığının tespitilinin yapılacağını vurguluyor.
havelsan2SİSATEM’de AR-GE, simülasyon, analiz, kurumsal destek ve eğitim hizmetleri bölümlerde oluşturuldu. Yapılan saldırıları canlı olarak takip etmek için Cyber Defence Center CDC ‘de tanıtıldı.

HAVELSAN SİSATEM’i kamu kuruluşlarını ve önemli tesisleri korumak için kullanacak. Siber saldırılarda savunmanın saldırıdan önce başladığını vurgulayan Atalay, son zamanlarda en yoğun saldırı tipi olan DDoS gibi hizmetleride durdurmaya yönelik hamleler atılacağını söyledi.
Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.