Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

İstihbarat ve Siber Güvenlik Eğitimi

0

Siber uzayda güvenlik ve istihbarat faaliyetleri gerçekleştirmenin en temel faktörü nitelikli insandır. Siber İstihbarat Akademisi, istihbarat farkındalığının oluşması ve siber güvenlik ile ilgili uzman yetiştirerek bireyleri bu bilgi&pratik donanımına ulaştırmayı hedefleyen bir eğitim kuruluşudur.
Birbirine bağlantılı olan istihbarat ve siber güvenlik konularını birleştiren bu eğitim programını ilk duyan siz değerli H4cktimes okuyucularıdır.

 

Eğitim Hakkında

İstihbaratın en önemli öğesi insandır. İstihbarat uzmanlarına göre en sağlam istihbarat, insandan insana olandır. İstihbari bilgi kaynağından bağımsız olarak iletişim ve depolama yönlerinden giderek dijital niteliğe dönüşmektedir. Siber uzay bugün savaşın beşinci boyutu olarak kabul görmüş, yapılan siber saldırılar artık konvansiyonel savaş sebebi olarak kabul edilmiştir.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), üye ülkelerin siber güvenlik güçlerinin artırılması ve siber saldırılara karşı etkin savunma yapılabilmesi için çeşitli stratejiler ve rehberler geliştirmektedir. Bu bilgiler ışığında, günümüzde istihbarat alanında “insan” kadar siber uzaydaki unsurlar da önem teşkil etmektedir.

İstihbarat & Siber Güvenlik Eğitimi alan kişiler, istihbarat konusunda temel bilgilere sahip olduktan sonra siber güvenlik ile ilgili konularda da tecrübe edinerek, kurumlarda “siber güvenlik uzmanı“, “siber istihbarat analisti“, “sızma testleri uzmanı“, “bilgi güvenliği uzmanı” vb. farklı görevlerle ilgili sektörlerde görev alabilmektedirler.

Eğitim boyunca teorik dersler haricinde, saha çalışmaları da yapılmaktadır. Eğitimde saldırı yöntemleri gerçek sistemler üzerinde uygulamalı olarak öğretilir ve bu saldırı yöntemlerine karşı neler yapılabileceği yine uygulamalı olarak gösterilir.

Siber İstihbarat ve Güvenlik Uzmanı Eğitimi, katılımcıların mevcut terör örgütleri, organize suç grupları, adi suç grupları gibi oluşumlarla, Sinyal İstihbaratı (SIGINT), Elektronik İstihbarat (ELINT), Haberleşme İstihbaratı (COMINT), Siber İstihbarat (SIBINT), Görüntü İstihbarat (IMINT), Açık Kaynak İstihbaratı (OSINT) ve İnsana Dayalı İstihbarat (HUMINT) gibi başlıca haber toplama yöntemleri ile ilgili bilgi sahibi olmalarını, bağlı oldukları kurumların bina, personel, veri, haberleşme güvenliğini sağlayabilmeleri için gerekli bilgi ve becerinin oluşturulmasını amaçlar.

Sun Tzu’nun “Belirli bir sezgisel kavrayış gücünden yoksun casuslardan tam manasıyla istifade edilemez. Kafası kurnazlığa çalışmayan biri, ihbarların doğruluğundan emin olamaz.” sözünden anlaşılacağı üzere, hedef hakkında bilgi sahibi olmak yetmez. Aynı zamanda mevcut istihbaratı doğru şekilde değerlendirmek ve analiz etmek de gerekmektedir. Bunun için İstihbarat & Siber Güvenlik Eğitimi’nde katılımcılara, istihbarat disiplininin oluşturulması ve analiz yapma becerilerinin kazandırılması da hedeflenmektedir.

 

Eğitim Programı

– Temel İstihbarat
– İstihbarata Karşı Koyma (İKK)
– Psikolojik Harp
– Siber İstihbarat/Savaş/Suç
– Fiziksel “Capture the Flag” Yarışması
– Siber Güvenlik/Bilgi Güvenliği/Ethical Hacking’e Giriş
– Pentest için Laboratuvar Kurulumu
– Hedef Sistemler Hakkında Bilgi Toplama
– Otomatik Zafiyet Tarama ve Değerlendirme
– Etki Alanı (Domain) Saldırıları
– Parola/Şifre Kırma Saldırıları
– Network Zehirleme
– Kablosuz Ağ Saldırıları
– DDoS Saldırıları
– Sosyal Mühendislik Saldırıları
– Web Uygulaması Hacking & Güvenlik
– Penetrasyon Testi Raporlaması
– Güvenli Yazılım Geliştirme
– Reverse Engineering
– Forensics/Siber Olay Analizi
– Malware Analizi
– “Capture the Flag” Yarışması

 

Kimler Katılmalı

İstihbarat & Siber Güvenlik Eğitimi; bilişim personelleri, denetçiler, güvenlik uzmanları, web sitesi yöneticileri ve ağ altyapı bütünlüğü konusunda çalışmalar yapan/yapmak isteyen herkes için önemli ölçüde yarar sağlamaktadır. Fiziksel aktiviteler için katılımcılardan belirli sağlık koşulları aranmaktadır. Bu koşulları sağlamayan katılımcılar analiz, raporlama vb. hakkında bilgi sahibi olmak için eğitim esnasında sahada bulunmak zorundadır; ancak fiziksel aktiviteden muaf tutulmaktadır.

 

Ön Gereksinimler

İstihbarat & Siber Güvenlik Eğitimi’ne katılabilmek için temel seviyede Linux, Network, Programlama ve Veritabanı bilgisine sahip olmak gereklidir.

 

Başvuru Süreci

Katılım süreci, Siber İstihbarat Akademisi resmi sitesi üzerinden Başvuru Formu’nun eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulması ile başlamaktadır.

 

Eğitim Süresi

Eğitim süresi 9 haftadır. Her haftasonu Cumartesi ve Pazar günleri 09:00 – 18:00 saatleri arasında eğitimler İstanbul – Levent’te gerçekleştirilmektedir.

Eğitim Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 11 Şubat – 8 Nisan 2017

Eğitim, haftasonları gerçekleştiğinden çalışanlar ve öğrencilerin iş ve akademik hayatlarını olumsuz etkilememektedir. Katılımcılara yoğun süreç yönetimi, stres altında verimli çalışma ve takım çalışmasına yatkınlık gibi konularda destek verilmektedir.

Derslere katılım %70 oranında zorunludur. Eğitimi tamamlamak ve başarı belgesi almak için katılım şartına uymak gerekmektedir. Bu şartı yerine getirmeyen katılımcılar, final sınavını geçse dahi ilerleyen dönemlerde ilgili dersi/dersleri telafi etmek zorundadır. Katılımcılar, uzmanlar tarafından verilen görevleri başarı ile yerine getirmeli ve uzmanın isteği durumunda, yaptığı çalışmayı rapor olarak sunmalıdır.

 

Belgelendirme

Eğitime katılanlara Siber İstihbarat Akademisi tarafından katılım belgesi verilmektedir. Eğitim sonunda yapılacak sınav neticesinde %70 başarı oranına sahip olan katılımcılara başarı belgesi verilecektir.

 

[box style=”info”]

siber-istihbarat-akademisi-logoAkademi Hakkında

İstihbarat, insanlık tarihinden beri devamlı surette gelişim göstermekte olan temel insani eylemlerden birisidir. İlkel toplumlarda avcılık üzerine kurulu olan istihbarat faaliyetleri, bugün modern devletlerin teknolojiyi etkin şekilde kullanmasıyla birlikte bir bilim haline gelmiştir.

Dünyanın önde gelen ülkeleri, sürekli olarak istihbarat savaşları yapmakta ve bu şekilde elde edilen hassas bilgiler neticesinde birbirlerine karşı üstünlük kurma çabası içine girmektedir. Ancak yaşanan tüm bu gelişmeler karşısında, Türk toplumunda istihbarata karşı zaman içinde bir önyargı oluşmuş, bu sebeple de istihbarat biliminden uzak durulmuştur.

Türkiye, gerek jeopolitik konumu gereği, gerekse de bölgesel güç olan ve bunu giderek küresel ölçeğe yaymayı hedefleyen ülke olması sebebiyle yabancı gizli servislerin yoğun hedefi olmaktadır. Ülkemize karşı gerçekleştirilen milli güvenliğimizi tehdit etmeye yönelik faaliyetler, gelişen teknolojiyle birlikte artık siber uzay üzerinden de tezahür etmektedir.

Gerektiği hallerde, vatan savunması için bireysel ve toplu olarak etkin mücadele etmenin önemi 15 Temmuz 2016 tarihinde, devletimize ve milletimize karşı yapılan darbe girişimi ile birlikte bir kere daha ortaya çıkmış bulunmaktadır. Siber İstihbarat Akademisi, Büyük Türk Milleti’nin bu tür iç ve dış tehlikelerin farkında olması, bunlarla nasıl mücadele edilebileceğini öğrenmeleri maksadıyla kurulmuş bir eğitim hizmetidir.

Bilgi güvenliğinin ne kadar önemli olduğunun tekrar vurgulandığı bu dönemde, istihbarat bilimi ve siber güvenlik ile ilgili eğitim almak, bu yönde kariyer planlaması yapmak isteyen herkes Siber İstihbarat Akademisi’nin açmış olduğu eğitim programlarına katılabilir.

Siber İstihbarat Akademisi, özel sektör firmalarının dış temsilciliklerinde çalışacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, küresel ve ülke özelindeki tehditler konularında bilinçlendirilmeleri, bireysel ve kurumsal güvenliklerini azami düzeyde sağlamaları ve İstihbarata Karşı Koyma (İKK) konusunda farkındalık düzeylerinin arttırılmasına dönük eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Siber İstihbarat Akademisi ayrıca lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile kurslar, seminerler vb. için kısa ve uzun süre yurt dışında kalacak kişilerin İKK ve siber güvenlik konularında bilinçlendirilmeleri yönünde faaliyet gösterir.

Ayrıntılı bilgi için www.istihbaratakademisi.com

[/box]

 

[box style=”new”]

İNDİRİM

Başvuru için eğitim kurumunun mail adresine “H4cktimes” başlığıyla e-posta gönderen okurlarımıza özel ekstra olarak %15 indirim imkanı sağlanacaktır.

[/box]

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.