Kali Linux 2.0 Geldi

Linux kullanıcılarının ilgi ve merakla beklediği Kali Linux 2.0 (Sana) versiyonu bugün kali.org üzerinde yayınlandı..!

Mevcut Kalinizi 2.0 versiyonuna yükseltmek için;
apt-get update
apt-get dist-upgrade 
/* Bir bardak çay için */

KaliSana1
 Hiç vakit kaybetmeden boot menüden ‘Graphical Install’ seçeneğini seçerek kuruluma başlıyoruz, önceki sürümde olduğu gibi Türkçe dil ve klavye desteği mevcut.
 Kurulumun hemen arkasından sistemimizi başlatıyoruz ve bizi harika bir kullanıcı giriş ekranı karşılıyor. Parolamızı girerken dikkatimizi çeken bir yenilik sistemimizi
 • Öntanımlı
 • GNOME
 • GNOME Klasik
 • Wayland üzerinde GNOME

 

 

 Seçenekleriyle başlatabiliyor olmamız…

KaliSana3

Öntanımlı sistemde ilk açılışımızı yapıyoruz ve harika görünen bir masaüstü bizi karşılıyor!

KaliSanaDesktop

İlk önce sistem menüsüne bir bakalım…

KaliSana5 Gördüğünüz gibi Kali Linux’ta görsellik olarak çok cazip değişiklikler var. Çalışma alanı,  ses kayıt menüsü, dil seçimi, kablosuz bağlantı seçenekleri, ses ve sistem menüsü varsayılan olarak geliyor… Sistem araçları arasında ikonların görsel güzelliğinin yanı sıra ilgimi çeken ilk şey; Akıllı kalem, touchpad ve çizim araçları gibi donanımlarla eşleştirme yapabilmek için Wacom aracı.KaliSana6

 


 

KaliSanaUygulamalar
Yine Windows kullanıcılarını kıskandıracak güzellikte bir Uygulamalar menüsü…
Gözdeler sekmesi; masaüstümüzün sol tarafına dayalı görünen, özelleştirebildiğimiz, sık kullandığımız, hızlı ihtiyacımız olacak uygulamaların yer aldığı alanı gösteriyor… Hemen altında ise Kali Linux araçları için düzenlenmiş 13 farklı kategöri yer alıyor. Kali araçlarının altında ise Ulusal Uygulamalar olarak kategörilendirilmiş genel Linux sistem araçları yer alıyor.

 KaliSanaKonum
 Uygulamalar menüsünün hemen yanında duran ‘Yerler’ menüsüne baktığımızda ise Kali Linux 2.0 versiyonunun yalnızca pentest araçları kullanımı için değil, sıradan bilgisayar kullanıcılarına da hitap edecek şekilde geliştirildiğini düşünüyoruz.

 KaliSanaApps
Görsel yeniliklerden epeyice bahsettik, bakalım yazılım tarafında neler yeni ?
Kali Linux 2.0, Debian Jessie tabanlı 4.0 çekirdeğini kullanıyor.
Donanım destekleri bir hayli arttılışmış.
Wireless Injection Attacks uygulamaları artık 3.18 çekirdeğini çalıştırıyor.
Çekirdek ve yazılımların geliştirilmesiyle birlikte wireless cihazların driver desteği genişletilmiş.
Nvdia Optimus donanım desteği.
Sanallaştırma araçları (wmware, openvm, virtualbox) güncellenmiş.
Bir çok bug fixlenmiş.
Bir önceki sürümde komut istemci üzerinden kullandığımız bir çok araca artık masaüstü desteği eklenmiş.
Kali’nin Metasploit Gemisi Artık Pro
Yoğun talep üzerine Rapid7’ye Metasploit Pro versiyonu eklendi, açık kaynak metasploit framework kullanılmaya devam ederken Pro sürümüde indirebilirsiniz ancak kayıt ve lisans alabilmek için kişisel bilgilerinizi göndermeniz gerekecektir. Daha detaylı bilgi için Kali Linux’un dökümantasyon sayfasını inceleyebilirsiniz.
Pin It

14 thoughts on “Kali Linux 2.0 Geldi

  • Mevcut Kaliniz güncel olmayabilir. “apt-get update && apt-get upgrade” komutunu çalıştırıp reboot edin, sorun yaşamaya devam ederseniz terminal çıktısını bizimle paylaşın.

 1. apt-get dist-upgrade yaptım ama sadece iceweals tarayıcısını bulup güncelledi tekrar yaptım güncelleme yok dedğiniz gibi öncesinde sistemin hepsini güncelledim. Kali Linux (VmWare üzerine kurulu.)

 2. Arayüz tasarımı çok hoş olmuş 🙂 onun haricinde yenilikler var epey.. gereksiz ve eski araçlardan arındırılmış 🙂 günlük kullanasım geldi bu KALI yi 🙂

 3. arkadaşlar ben kalıyi kurdum wifi driverini goruyo fakat airmon-ng komutlarını kullanarak wiereles atak yapcam monitor modu etkinleşmior nedeni ne olabilir?
  hp povilion g6 dizüstü laptopum var 2007 model

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.