Rusya, Devlet Bilgisayarlarını Linux’a Geçiriyor

Rusya Hükümeti, Windows işletim sistemi kullanan tüm bilgisayarlarını bazı Linux dağıtımları ile değiştirmeyi panlıyor. Hükümet bu kararının gerekçesini Google ve Microsoft gibi teknoloji devlerinindaha fazla vergi ödemesi gerekiyor şeklinde açıkladı.

Öyle görünüyor ki Rusya Hükümeti tüm devlet bünyesindeki bilgisayarları Linux’a geçirecek. Hükümet bu haraketi muhtemelen şuanlık ismi açıklanmayan bir GNU/Linux dağıtımına güvenerek yapıyor.

Bu olay en son yapılan görüşmede Rusya Hükümeti’nden German Klimenko‘nun Google ve Microsoft gibi Amerikan şirketlerini hedef alıp daha fazla vergi ödemelerini söylemesiyle ortaya çıktı. Görüşme sırasında, Mr Klimenko “Şuan Microsoft Windows işletim sistemini Linux’la değiştirmenin tam sırası” dedi.

Microsoft Windows Rusya’da en çok kullanılan işletim sistemidir, Hükümet devlet bünyesindeki yaklaşık 22,000 yetkili makamı Linux’la boyamayı düşünüyor. Windows 10 hali hazırda Rusya’dan güvenlik ile ilgili konular yüzünden tepki almakta, bundan dolayı bir açık kaynak işletim sisteminin Windows’un yerine geçeceğinin benimsenmesi Redmond’daki önemli firmalara büyük bir darbe vuracak gibi.

Geçmişte, Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 2015 yılına kadar açık kaynak yazılım sistemine geçilip, Linux tabanlı bir işletim sistemi dağıtımını benimsemek istediğini belirtmişti.

Rusya’nın, Linux’un hangi dağıtımını seçeceğini bilmek bir merak konusudur ve gayet ilginç olacağa benziyor.


 

Yazan: Edipcan Eyüboğlu

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.