Twitter, İstihbarat Teşkilatlarına Sunduğu Hizmeti İptal Etti

Twitter, Amerikan istihbarat teşkilatlarının tüm tweet’lere tek bir noktadan erişebildikleri servise erişimi iptal etti. Daha önce Apple ve FBI arasında yaşanan gerginliğin bir benzerinin de Twitter ile yaşanması bekleniyor.

Twitter’ın bu kararı neden aldığı bilinmemekle birlikte, henüz kamuoyu ile de paylaşılmış değil. Ancak Amerikan istihbarat yetkilileri, Twitter’ın bu engelini onaylamış durumda. Erişimin engellendiği servis aslında Twitter tarafından doğrudan sağlanmamakla birlikte, Dataminr isimli firmanın bir hizmeti. Dataminr, müşterileri için Twitter beslemelerini inceleyip tasnif eden ve ardından raporlayan özel bir kurum. Bu hizmet sayesinde istihbarat servisleri potansiyel terör saldırıları, siyasi faaliyetler ve benzer potansiyel tehditlerle ilgili önceden haberdar olabiliyordu.

Twitter’ın Dataminr’da yüzde 5 oranında bir hissesi bulunuyor. Dolayısıyla da Dataminr tarafından yapılan açıklamaya göre Twitter’ın gizli servisler için bu servisi vermek istemediği, hizmetin bu sebeple iptal edildiği belirtildi. Gizli servis yetkilileri, Twitter’ın dünyadaki diğer gizli servislerle Amerikan gizli servisleri arasında eşitlik olması gerektiği yönünde düşündüğü için hizmet iptaline gittiğini düşünüyor.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.