Üniversite Hesaplarını Hackleyen Saldırgana Tanıdık Savcı

ABD’nin Phoenix kentinde yaşamakta olan Jonathan Powell isimli bir hacker, New York ve Pennsylvania’daki üniversitelere ait 1000’den fazla e-postayı hacklemesi, 75’e yakın üniversitenin 1050 hesabını hacklemeye çalışması ve parolalarını resetlemesi sebebiyle yakalandı. Siber saldırganın sadece e-posta hesapları değil, aynı zamanda bağlı oldukları Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya hesaplarını da ele geçirdiği belirtiliyor.

ABD savcılarına göre Powell’ın en büyük saldırısı New York’taki Pace Üniversitesi‘ne olmuş. Geçtiğimiz yıldan beri üniversiteye ait 1035 hesabın parolasını resetleyen Powell, ayrıca bu hesaplarda müstehcen fotoğrafların olup olmadığını da kontrol etmiş. Bu konuyla ilgili yakayı, özellikle Facebook gibi hesaplarda yaptığı aramalar sebebiyle ele vermiş.

preet-bharara

Reza Zarrab’ın ABD’nin Miami kentinde tutuklanması, Zarrab’ın tutuklanmasını sağlayan New York savcısı Preet Bharara

Konuyla ilgili araştırma yapan savcı ise oldukça tanıdık bir isim: Preet Bharara. Savcı Bharara, bu olayın ardından tüm üniversiteleri ve ülkedeki diğer eğitim kurumlarını uyararak, siber güvenlikle ilgili farkındalığın oluşturulması ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade ediyor.

 

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.