117 Milyon LinkedIn Hesap Bilgisi Satışa Çıkarıldı

Hatırlayacağınız gibi 2012 yılında LinkedIn’e yapılan saldırı neticesinde 6.5 milyon kullanıcının bilgisi ele geçirilmiş ve bir Rus parola paylaşım sitesinde ifşa edilmişti. Bunun üzerine LinkedIn, tüm kullanıcıların parolalarını resetlemek zorunda kalmıştı. Saldırıdan sonra pek çok güvenlik uzmanı LinkedIn gibi bir sitede salting kullanılmamış olmasını yadırgamış, bunun çok önemli bir açık olduğunu vurgulamıştı.

Şimdi, bu olaydan yaklaşık dört yıl sonra “Peace” rumuzlu bir başka hacker, 117 miyon kullanıcının hashlenmiş ve kırılmış parolaları ile birlikte e-posta adreslerini satışa çıkarmış durumda. Güvenlik araştırmacılarından Troy Hunt tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni sızan veri tabanındaki hesap bilgilerinin büyük bir kısmı, 2012 yılında ele geçirilen bilgilerle aynı. Ancak bu durum oldukça vahim aslında. Zira dört yıl önce yaşanmış olan bu saldırının ardından parolalarını değiştirmemiş olan kullanıcılar hala tehdit altında.

Yapılan incelemeler neticesinde ortaya çıkan parolaların oldukça zayıf ve kolay tahmin edilebilir olması da bir başka düşündürücü durum. Bu parolalardan bazıları “linkedin”, “hopeless”, “killmenow”, “iwishiwasdead” ve “hatemyjob” gibi zayıf parolalar.

Eğer siz de benzer parolalar kullanıyorsanız, bir an evvel kendinize iyi bir parola oluşturucu program temin edip, her hesap için ayrı ayrı parola oluşturun. Aksi takdirde kolayca hacklenebilir, tüm bilgilerinizin başkasının eline geçmesini seyredebilirsiniz.

Bu konuda KeePass isimli uygulama işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Açık kaynak bir uygulama olan KeePass sayesinde tüm hesaplarınız için, kırılması zor, farklı parolalar oluşturabilir, tek bir merkezden tüm parolalarınızı yönetebilirsiniz.

Pin It

4 thoughts on “117 Milyon LinkedIn Hesap Bilgisi Satışa Çıkarıldı

  1. site tasarımlarını arayüzlerini ne appp mobil ne web
    hiç beğenmiyorum hep bir kasıntılık alakasız alakasız iyi olmuş

  2. Şimdiye kadar hiç ihtiyaç duymadığım sosyal site. İş ve kariyer için kullananlar ne oranda faydalanıyor bunlardan bihaberim. Ama güçlü şifre oluşturma konusunda, bu hackerları durdurur mu emin değilim!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.