32 Milyon Twitter Hesabı Ele Geçirilmiş Olabilir

Son dönemde sosyal medya web sitelerine yönelik saldırılar artmaya başladı. Daha önce LinkedIn, MySpace, Tumblr, Fling ve VK.com hesaplarına ait bilgiler Rus hackerlar tarafından underground black markette yayınlanmıştı. Ancak bu, buz dağının sadece görünen kısmı. Şimdi de aynı kişi/kişiler tarafından Twitter hesaplarına ait bilgiler sızdırıldı.

32 milyondan fazla Twitter hesabına ait giriş bilgileri 10 Bitcoin, yani yaklaşık 6000 usd gibi bir fiyatla dark web üzerinden satılıyor. Sızdırılmış giriş bilgilerinin bulunduğu LeakedSource isimli arama motoru üzerinden de bu verilere ulaşmak mümkün.

Satışa çıkarılan veritabanında kullanıcı adları, e-posta adresleri düz metin halinde parola ve kimi hesaba ait ikincil e-posta adresi gibi bilgiler yer alıyor.

Twitter ise konuyla ilgili iddiaları reddediyor. Daha doğru bir ifadeyle, ele geçirilmiş olan Twitter hesaplarına ait bilgilerinin, Twitter sunucularına sızma şeklinde değil, başka hedeflere yapılan saldırılar sonucu ele geçirildiği belirtiliyor. Konuyla ilgili olarak yetkililer, kullanıcıların sisteminde bulunan kötücül yazılımların bu sızıntıya sebep olduğunu ifade ediyor.

Geçtiğimiz günlerde saldırganlar, Mark Zuckerberg’in de Twitter ve Pinterest hesabını hacklemiş ve SHA1-hashed parolalarını deşifre etmişti. Yakın zamanda gerçekleşen bu saldırılar neticesinde, satışa çıkarılan bu bilgiler içinde yer alma ihtimaliniz bulunduğu için, bir an önce parolalarınızı değiştirmenizde fayda var. Tahmin edilmesi, kırılması zor parolalar kullanmayı ihmal etmeyin.

Pin It

3 thoughts on “32 Milyon Twitter Hesabı Ele Geçirilmiş Olabilir

  1. Bu adamlar niye gidip bir kaç zengin ülkenin merkez bankasını hacklemezler ya da soyguncuların banka hesaplarını ele geçirip garibanların ödeyemediği kredi kartlarını odemezler. Hiç bir şeyimizi paylaşmasak devletin ağlarına erişmek o kadar zor değil. Her halimizi bilmek zorunda mı bunlar,paranoyak olduk sayelerinde, ne halleri varsa gorsunler!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.