Facebook Sunucusuna Backdoor Yerleştirildi!

Kurulduğu günden bu yana, bilgisayar ve internet teknolojileri ile arası iyi olanların en çok karşılaştığı sorulardan biridir Facebook şifresinin nasıl ele geçirileceği. Genellikle hedef kullanıcıya karşı uygulanan basit birkaç sosyal mühendislik manevrası ile problem çözülebiliyor. Ancak siber güvenlik/bilgi güvenliği farkındalığı olan kişiler için durum elbette ki bu kadar basit değil. Bu yüzden de uzun yıllardır hacker’ların en büyük hedefi, Facebook kullanıcılarını tek tek hacklemek değil, sunucuya erişim sağlamaktır.

Sonunda rüya gerçek oldu ve bir hacker, Facebook’un sunucusuna sızmayı başardı. Facebook güvenlik takımı tarafından yapılan açıklamaya göre, hacker sadece sunucuya girmekle kalmamış, Facebook çalışanlarına ait kullanıcı adı ve parola bilgilerini çalmak için backdoor yerleştirmiş.

Yetkililer, sızıntının sadece Facebook’un firma sunucusuna yapıldığını, kullanıcılara ait bilgilerin yer aldığı ana sunuculara herhangi bir sızma olmadığını belirttiler. Dolayısıyla şu an için herhangi bir Facebook kullanıcısının bilgisi, bu saldırı sebebiyle ele geçirilmiş değil. Ancak gerçekleşen bu saldırı dahi, Facebook tarihi açısından devrim niteliği taşıyor diyebiliriz…

Sızılmayla ilgili çeşitli ekran görüntülerini aşağıda bulabilirsiniz.

facebook-hacked1 facebook-hacked2 facebook-hacked3 facebook-hacked4 facebook-hacked5 facebook-hacked6 facebook-hacked7

 

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.