Mobil Aygıtlarda Web Phishing

Phishing (oltalama, yemleme) saldırıları pek çok kullanıcıyı zaman zaman tehdit eden ve büyük şirketlerin bile kabusu olan saldırı yöntemlerindendir ve gün geçmiyor ki buna bir yenisi eklenmesin.

İnternet servis sağlayıcılar, bankalar veya GSM operatörlerinden geliyormuş gibi görünen maillere ya da para kazandırma vaadiyle kandırılan son kullanıcılara kadar birçok alanda etkinlik gösteren bu saldırılar kullanıcının/şirketin verilerini ele geçirmeye, verilerini şifrelemeye veya kimlik hırsızlığı ile sonuçlanmaktadır.

Son zamanlarda gelişen teknolojiyi de kullanarak bu saldırılar cebimize kadar (akıllı telefonlar, tabletler vb) girmiştir. İndirdiğimiz uygulamalar veya açtığımız web sitelerinin phishing saldırılarında birçok alanda kullanıldığını ve büyük zararlar verildiğini görüyoruz.

Geçen günlerde karşılaştığımız; iOS (Apple) cihazlarda web tarayıcıdan açılan sayfalarda “Apple iPhone telefonunuzda virüs algılandı” veya Android platformunda karşımıza çıkan “Batarya patlayacak“, “Yazılım Güncelleme” gibi hata ve uyarı mesajları son kullanıcıyı kandırmayı hedeflemektedir. Bu zararlı yazılımların sisteme bulaşması ile de saldırgan tarafından her türlü kontrolü ve veriyi ele geçirmesi anlamına gelmektedir.

Mobil sistemleri hedef alan phishing saldırılarından geçen günlerde karşılaştığımız durumu özetleyen ekran görüntülerini aşağıda görebilirsiniz:

mobile-phishing-1  mobile-phishing-2   mobile-phishing-3

 

Yazan: Hakan E. DENİZ
Düzenleyen: İsmail SAYGILI

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.