Opera Browser Sync Servisi Hacklendi!

Opera Software tarafından geliştirilen web tarayıcıdaki bir açıktan faydalanan saldırganlar, Opera’nın Cloud Sync servisine erişim sağlayarak, web tarayıcısında sakladıkları bilgileri senkorinize eden kişilerin kullanıcı adlarını, parolalarını ve diğer hassas bilgilerini ele geçirmeyi başardı. Olayın ardından yetkililer, sunuculardaki tüm parolaları resetledi.

Opera, yaklaşık 350 milyon kullanıcıya sahip. Ancak bunlardan 1.7 milyonu Sync hizmetini kullanıyor. Dolayısıyla da etkilenen rakamın da bu olduğu öngörülüyor. Her ne kadar firma parolaları yeniden oluşturmuş olsa da kullanıcıları bu konuyla ilgili bilgilendirerek, kullanıcıların elle parola resetlemesine de imkan tanıyor.

Saldırı ve sonuçlarıyla ilgili henüz net bir bilgi ulaşmış değil. Uzmanlar, eğer Sync hizmetinde kullanılan parolayı, bir başka hizmet için de kullanıyorsanız, tüm bu hizmetler için yeniden parola oluşturulmasını öneriyor. Parola oluştururken mümkün olduğuca güçlü olmasına dikkat etmekte fayda var. Bunun için ücretsiz parola oluşturucu uygulamalardan birini kullanabilirsiniz.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.