Rus Hacker Suçunu İtiraf Etti

Vladimir Drinkman ABD’  de Adalet Bakanlığına göre daha önce hiç görülmemiş düzeyde olan entrikayla olan ilişkisini itiraf etti. O ve diğer 4 sanık, NASDAQ, 7-Eleven, JCP, JetBlue, Dow Jones, Visa Jordan, Diners Singapore ve Ingenicard’ ın bilgisayarlarını hackleme ve 2003 yılı öncesine kadar giden 160 milyon kredi kart numarasını çalma suçlamasıyla karşı karşıya kaldılar .Bu hack olayı sadece kişilerin kimlik bilgilerinin çalınmasının yanı sıra 300 milyon dolarlık kayıp anlamına da gelmekteydi. Drinkman 2012 yılında Amsterdam seyahati sırasında yakalandı ve hakim karşısına çıkmak için ABD’ ye gönderildi. Bu yıl başında suçunu itiraf etmese de New Jersey bölge mahkemesi başyargıcı Jerome Simandlerin önünde suçunu itiraf etti.

Adalet bakanlığına göre hackerlar aylarca kurbanların bilgisayarlarını inceledi ve SQL veritabanı zaafiyeti ile networklere sızmayı başardılar. Ve çoğu durumda hackerlar daha sonra tekrar girmek için arka kapı diye bilinen “backdoor” bıraktılar. Snifferları kullanmak suretiyle kredi kartı ayrıntılarını ele geçirip bunları isteklilerine pazarladılar.

Drinkman ve ekibindekliler hacking sürecinde aralarında ki görüşmeleri şifreli kanallarda gerçekleştirmekte ve hatta koruma kalkanlı güvenlik yazılımlarını bile kullandılar. Hatta kurbanlarının network ayarlarını kendi eylemlerinin loglanmasını önlemek için degiştirdiler.

Bu tür önlemler bile Drinkman’ ı başarısız kıldı. Şu an 30 yıl hapisle karşı karşıya. Suçunu itiraf etmesi belki daha az ceza almasını sağlayacak fakat  2016  Ocak ayına kadar hüküm giyip giymeyeceğinden emin değiliz.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.