Ünlü Cellebrite Firması Hacklendi, 900 GB’lık Veri Çalındı

Kolluk kuvvetlerine soruşturmalarda adli bilişim araçları ve yazılımı ile destek sunan ünlü İsrail firması Cellebrite, bir hacker tarafından hacklenerek 900 GB‘lık verilerini çalındı.

Cellebrite firması, FBI’ın bir iPhone’da bulunan verilere erişmek için para ödediği ile bilinmektedir.

Ancak, bilgisayar korsanı, çalıntı veri arşivindeki müşteri bilgilerini, kullanıcı veritabanlarını ve hacking yazılımlarına ilişkin muazzam miktarda teknik verileri içeren bu arşivi henüz kamuya açık bir şekilde yayınlamadı.

MotherBoard yazarlarından Joseph Cox verdiği demeçle, bilgisayar korsanıyla irtibat kurduğunu ve çalınan verilerin bir kopyasını aldığını, saldırganların Cellebrite sistemine erişim ve birkaç IRC sohbet odasında verileri satmak için olası fırsatlar aradıklarını belirtti.

Bu arada Cellebrite, geçtiğimiz günlerde “harici bir web sunucusunun yetkisiz erişime” sahip olduğunu ve ihlalin kapsamını belirlemek için bir soruşturma yürüttüğünü de itiraf etti. Etkilenen sunucu, my.Cellebrite‘in eski bir veritabanı yedeklemesini içeriyordu.

Çalınan 900 GB arşiv, Cellebrite müşterilerinin oturum bilgilerini (kullanıcı adlarını ve parolalarını) içeriyor; bu da, Cellebrite sitesiyle ilgili web sunucularından alındığını gösteriyor.

Arşiv, aynı zamanda “yakalanan cep telefonlarından gelen kanıt dosyaları ve Cellebrite cihazlarından gelen günlükleri” de içeriyor.
Öte yandan, bilgisayar korsanı, Cellebrite’in sistemlerine yaptıklarının gerçek boyutunu açıkça belirtmedi.

Hacker, MotherBoard’a verdiği demeçte, “Ne yapıldığı, nasıl yapıldığı hakkında çok fazla şey söyleyemem…” diyerek bu konuda sessizliğini korudu.

 

Gönderen: Hakan E. Deniz

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.