Windows 10’a Linux Bash Shell ve Ubuntu Binary’leri Geliyor

Microsoft, daha önce açık kaynak projeler geliştirmiş ve hatta özgür yazılıma destek vermeye başlamıştı. Bugünlerde ise Linux kullanıcılarının da merak ettiği yeni bir gelişme yaşanıyor. Microsoft, Windows 10 işletim sistemine gelecek olan yıllık güncellemeyle birlikte, Linux komut satırını eklemeye hazırlanıyor.

Microsoft, yakın bir zamanda Ubuntu‘nun ana firması Canonical ile işbirliği yaparak Bash tecrübesini, Windows işletim sistemine de entegre etmeyi amaçlıyor. Burada akla gelebilecek ilk soru, Windows içinde Ubuntu’nun kullanılabilip kullanılamayacağı. Cevap aslında çok basit; tabii ki öyle bir şey yok…

winlin

Diğer taraftan, Linux uygulamalarının da Windows üzerinde çalıştırılması gibi bir durum söz konusu değil. Microsoft, bu güncellemeyle sadece Windows 10 üzerinde Bash kullanım imkanı sunacak.

Windows kullanıcılarının Bash (Bourne Again Shell) kullanmak için Windows Mağaza üzerinden ilgili paketleri indirmesi gerekiyor. Daha sonra tıpkı Powershell ya da CMD kullanır gibi, bash kullanılabiliyor.

Şu an Windows kullanıcıları Cygwin ya da MSYS gibi üçüncü parti uygulamalarla Bash’i Windows üzerinde deneyimleme şansına sahip. Eğer daha önce hiç bash kullanmadıysanız, yeni güncellemeye kadar bu uygulamalar sayesinde bash tecrübesi edinebilirsiniz.

windows10-ubuntu2

windows10-ubuntu3

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.