Başka Bilgisayara Bulaştır Fidye Yazılımdan Kurtul!

Fidye yazılımların gelişmesi ve gün geçtikçe yayılmasıyla birlikte, siber suçlular da daha hızlı ve kolay bir şekilde para kazanmaya başladı. Bu yazılımlar sayesinde, verilerin şifrelenemsinin ardından, ekrana çıkan “ücreti öde yoksa verilerine ulaşamazsın” benzeri uyarılar, kullanıcılara başka seçenek bırakmaz hale geldi. Her ne kadar güvenlik firmaları bu yazılımlara karşı koruma ve çözüm geliştirmeye başlamış olsa dahi halen etkin bir sonuç elde edildiğini söylemek pek mümkün değil.

Suriyeli bir grup bilgisayar bilimleri öğrencisi, araştırma maksadıyla geliştirdikleri fidye yazılımı, yanlışlıkla yaymışlar. Ancak haber niteliği taşıyan durum, bu yazılımın diğer fidye yazılımlara göre çok daha farklı bir çalışma prensibinin olması. Fidye yazılımın bulaştığı bilgisayar kullanıcısı, başka bilgisayarlara bu zararlı yazılımı bulaştırmayı başarırsa, kendi bilgisayarını kurtarabiliyor!

İki veya daha fazla bilgisayara zararlı yazılımın bulaştırılmasının ardından kurbana, ücretsiz olarak deşifreleme işlemi için gerekli anahtar gönderiliyor. Bir başka bilgiyayara bulaştırmadan, etkilenen bilgisayarı kurtarmanın bedeli ise yaklaşık 770 usd. Öğrenciler, bu yazılım sayesinde elde ettikleri geliri, Suriye’deki iç savaş sebebiyle mağdur olan insanlar için yiyecek, barınak ve ilaç giderleri için kullandıklarını açıkladı.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.