Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

ABD ve İngiliz Gizli Servisleri İsrail Askeri Drone’larını Nasıl Hackledi?

0

Siber istihbarat, çağımızın en önemli istihbarat disiplinlerinden biri. Teknolojinin tüm nimetlerinin kullanıldığı siber istihbarat, insani istihbarata göre (HUMINT) çok daha az maliyetli olması, daha hızlı bilgi toplanması ve daha az tehlikeli olması gibi sebeplerden ötürü her geçen gün daha da yoğun bir şekilde kullanılıyor.

ABD istiharat teşkilatı NSA (National Security Agency) ve İngiliz istihbarat teşkilatı GCHQ (Government Communications Headquarters) tarafından ortak yürütülen çalışma sonucu İsrail Askeri Drone‘ları ve savaş uçakları hacklenerek deşifre edildi. Bunun neticesi olarak da hacklenen tüm hava araçlarından toplanan video görüntüleri doğrudan adı geçen istihbarat teşkilatlarına da gönderildi.

İsrail, bugüne kadar özellikle MOSSAD gibi son teknoloji kullanan bir istihbarat teşkilatına sahip olduğu için bölgenin en kuvvetli istihbarat elde eden ülkelerinden biri olarak anılıyordu. Ancak yaşanan bu olay, İsrail için tam bir utanç kaynağı haline gelmiş durumda.

Edward Snowden tarafından sızdırılan belgelere göre ABD ve İngiliz teşkilatları, “Anarchist” adını verdikleri operasyonla birlikte İsrail drone kameralarını hackleyerek, canlı video görüntülerini izleyebildiler. İsrail savaş uçakları tarafından Gazze‘ye yapılan operasyonlar ve Suriye hava sahasında gerçekleştirilen keşif uçuşları esnasında elde edilen görüntüler de yine saniye saniye operasyonun başındaki kişiler tarafından izlendi.

Peki, istihbarat elemanları bu operasyonu nasıl İsrail’e hissettirmeden, başarılı bir şekilde gerçeleştirebildi?

Belgelere bakıldığında İngiliz istihbarat servisinin, Kıbrıs Rum Kesimi’nin kontrol bölgesinde yer alan Trodos Dağları’na askeri önleme sistemleri yerleştirdiği görülüyor. Bu dağların en önemli özelliği, İsrail ve Suriye’ye coğrafi olarak çok yakın olması.

Image Magick ve AntiSky gibi açık kaynak yazılımların da kullanılması ile operasyonu gerçekleştiren istihbarat görevlileri, droneların hareketlerini kontrol etmek için kullanılan uzaktan erişim sistemlerini deşifre ederek, video görüntülerinin stream edilmesini sağlayacak şekilde dönüştürebildiler.

Hazırlanan raporda, 2009 ve 2010 yıllarında İsrail tarafından gerçekleştirilen hava operasyonlarına ait pek çok görüntü de bulunuyor. Sızan bilgilere karşı İsrail tarafından henüz bir açıklama yapılmış değil.

israil1

israil2

israil3

Konuyla ilgili daha fazla bilgi elde etmek için buradaki raporu okuyabilirsiniz.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.