Disiplinler Arası Siber Mücadele

Disiplinler Arası Siber Mücadele
Mart 19 22:29 2016 Yazıyı Yazdır

Türkiye’de bir ilk olan hatta dünyada bir ilk olacak “Disiplinler Arası Siber Mücadele Eğitim Programı“nı siz okurlarımıza bahsetmenin heycanını yaşıyoruz.

Birazdan aşağıda detaylarını bahsedeceğim Disiplinler Arası Siber Mücadele Eğitim Programı/Cyber Struggle Multidisciplinary Cyber Security BootCamp; klasik bilgi güvenliği/siber güvenlik eğitimlerinin dışında bambaşka bir eğitim sürecidir.

Cyber Struggle, yaklaşımı “güvenlik” çerçevesinden çıkararak süreci, geçmişi, şu anı ve geleceği kapsayacak şekilde “mücadele” kavramı içerisinde değerlendiren, bilimsel ve akademik literatüre katkıda bulunmanın yanısıra, geleceğin mücadele şekli ve yöntemlerine uygun personel yetiştirmeyi hedefleyen en kapsamlı eğitim programıdır.

Gerçek hayat ile siber yaşam arasındaki bütünleşik durum ve gerçek hayatın/kimliklerin/kritik verilerin her geçen gün siber alana geçmesi, siber güvenliği yalnızca bilişim güvenliği çerçevesinde değerlendiremeyecek bir konuma ulaştırmıştır. Bununla birlikte, gerçek hayattaki güvenlik ihtiyacını oluşturacak tüm bileşenlerin aslında siber alanda da mücadele içerisinde değerlendirilmesi gerektiği açıktır.
Bu amaçla geliştirilen program, kursiyerlerin yalnızca bilişim güvenliğini ilgilendiren teknik konularda bilgi ve tecrübelerini artırmalarının yanı sıra, tamamlayıcı dersler ve saha uygulamaları ile büyük resmi görmelerini, ekip yönetimi, liderlik, ekip olma gibi reflekslerini geliştirip, mental ve fiziksel olarak onları hazır duruma getirmeyi hedefler.

Eğitim Programının Kursiyerlere Vaadi

Program, kursiyerlere yeni nesil bir mücadele şekli ve anlayışı, buna paralel olarak gerekli donanımı sunar. Bu donanımla ne yapılacağı, üzerine ne kadar konulacağı gibi hususlar kursiyerin kişisel tercihleri ile ilgili konudur. Programın kursiyeri herhangi bir şekilde “işe sokma” misyonu yoktur. Buna karşın, verdiği sertifika haricinde istenildiğinde, program süresince sahip olunan görüşler bir referans mektubu ile desteklenebilir.
Ana ve tamamlayıcı konular üzerinde teknik donanım haricinde, mezunlar özellikle büyük resmi görebilme, mental dayanıklılık, ekip yönetimi ve ekibin parçası olma, olası olayları ve ihlalleri öngörme gibi yetenekler geliştirirler.
Sertifika akreditasyonu tarafında, her gün yeni saygın kurum ve kuruluşlarla görüşülerek, geniş akreditasyon ve saygınlık için gerekli çalışmalar ara vermeksizin devam eder.

Eko-Sistem

Program, mezunlarını yalnız bırakmaz, aksine bir eko-sistem oluşturarak ortak çalışmaları ve fikir alışverişinin devamını sağlama gayreti içerisindedir.
Final haftasında yazılan makaleler, uzman akademisyenler tarafından incelenerek, potansiyel makaleler üzerine ilgili yazarın akademik yayın yapması teşvik edilir. Ayrıca tüm yazılar, yılda 2 kez dergi/kitap şeklinde basılır. Bu yayın tüm mezunlar için ücretsizdir.
Kapalı bir ağ kurularak mezunların iletişimde kalmaları ve olası projeler fikir paylaşımları gibi destek olunacak sinerji ortamı teşvik edilir.
Belirli aralıklarla düzenlenen etkinliklerle bir araya gelinir. (Kamp, sunum, seminer, konferans vb.)

Eğitime Kimler Katılabilir?

Program bağımsız bir otorite ve akreditasyon markası olmayı hedefler. Doğrudan kurumsal eğitimi olmadığı gibi, özel sektörde danışmanlık vb gibi faaliyetler yürütmez. Bu bağlamda, kendisini ilgili alanda geliştirmek isteyen herkese açıktır. Elde edeceklerini ve yaşayacakları deneyimi bir değer olarak kabul eden herkes programa başvurabilir. Fiziksel olarak belirli aktiviteleri yapmaya elverişli olmayan katılımcılar, ilgili uygulamalarda uygulama alanında bulunmak koşulu ile uygulamalardan muaf tutulabilir.

Başvuru Süreci

Katılım süreci Cyber Struggle web sitesi üzerinden başvuru sayfasını takiben başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması ile
başlar. Form yetkililere ulaştıktan sonra, program detaylarını içeren bir e-mail ile kesin kayıt isteği teyid edilerek onaylanır.
Formda yer alan sorulara verilen cevapların ön incelemeden geçmesinden sonra, aday ile mülakat gerçekleşir.
Bu noktada, gerekli hallerde uzman psikoloğumuz tarafından kişilik testi gerçekleştirilebilir.
Süreç sonunda, eğitime katılmasına herhangi bir engel bulunmayan adaylar ödeme sayfasına yönlendirilir. Program dahilinde, işbirliği
yaptığımız STK ve üniversitelerden katılım için indirim uygulanır. TSK Eğitim Vakfı ile gerçekleştirilen birliktelik ile şehit ve gazi yakınları için tam burslu iki kontenjan açılır.

Siz bu paragrafı okurken H4cktimes‘ın şanslı okurlarından biri olabilirsiniz çünkü eğitime katılmak isteyen okurlarımızdan ilk 5 yorum sahibine %10 indirim sağlanacaktır!
( E-mail adreslerinize indirim kodu gönderilecektir, bu yüzden yorum sırasında e-mail adresinizi doğru yazınız 🙂 )

Eğitim Süresi

Program süresi/süreci 10 hafta olarak belirlenmiştir. Her hafta, 2 gün haftasonu yüz yüze olarak gerçekleştirilen derslere ek olarak hafta içi GoToMeeting uygulaması üzerinden online dersler verilir. Hafta içi gerçekleşecek online dersler 20:00 – 01:00 saatleri arasında rastgele bir zamanda olabilir.
Program; ders, ödev ve uygulamalar ile birlikte oldukça yoğun olarak geçer. Tam belirsizlik ve bu belirsizliğe direnç gösterme ve çözüm üretme amacı, programın ana hedeflerinden biridir. Bu noktada programın doğrudan kursiyerlerin iş veya akademik hayatlarına olumsuz etkisi yoktur. Buna karşın, kursiyerlerden tüm bu yoğun süreci yönetebilmeleri, ekip arkadaşlarından ihtiyaç halinde yardım alabilmeleri teşvik edilir.
Derslere katılım, ders hakkında ne kadar bilgi sahibi olunursa olunsun zorunludur. Hayati bir bahane olmaksızın derse katılmama hali, uyarı ile cezalandırılır. Ek olarak, Sertifika, Transkript ve Bröve alabilmek için derslere tam katılım şarttır. Kursiyer, final sınavını geçse dahi, sonraki dönemde açılan kursun ilgili dersinde, katılmadığı dersi telafi edene kadar belgeleri teslim edilemez.
Programın yaşatacağı deneyim bir bütündür. Dolayısı ile programın kursiyerlerden istediği ödev, katılım, uygulama, vb gibi şeyler deneyimin parçalarının eksik kalmaması için tasarlanır. Hepsinin büyük resimde bir görevi vardır.
Programdan yalnızca ilk iki hafta içerisinde, sunulan mazeretin kabul edilmesi halinde, bir sonraki eğitim dönemine katılmak suretiyle ayrılma gerçekleşir. Bunun haricinde programdan diskalifiye olarak ayrılma sağlanabilir.

Belirsizlik

Program boyunca, kişisel problemler haricinde, programın kendisi ile ilgili soru sorulamaz. Derslerde anlaşılmayan noktalara yönelik gerekli destek sağlanmakla birlikte, herhangi bir dersin ne zaman olacağı, ne zaman biteceği, o ders sonunda hangi uygulama veya ödev yapılacağı konusunda sorular yanıtsız kalır.
Belirsizliğe mukavemet, programın en önemli bileşenlerinden biridir. Gerçek hayatın bir simülasyonu olarak tasarlanan program, gerçek hayatın en önemli sürtünmesi olan belirsizliğe karşı, entellektüel birikim haricinde, maksimum mental ve fiziksel dayanıklılığı sağlamaya çalışır. Gerçek hayatta yüksek risk ve baskı altında çalışacak kursiyerlerin, bu yaşama mümkün olduğunca ayak uydurabilmesi amaçlanır.

Uyarı Sistemi

Program boyunca uyarı sistemi uygulanır. Yapılmayan ödev, uygulama, yeterli mazeret olmaksızın katılım olmayan ders, vb uyarı sebebidir. 0-3 uyarı, kursiyerin bröve ve sertifika şansını devam ettirir. 4-6 uyarı ile kursiyer bröve ve sertifika şansını kaybeder ve katılımcı olarak programa devam edebilir. Daha fazla uyarı, programdan 3 yıl boyunca men edilmesine neden olur.

Final Haftası

Hell Week (cehennem haftası), final haftasıdır. Kursiyerler bu hafta süresince, kursta edinmiş oldukları alışkanlıkları ve bilgi birikimi kullanmak durumundadır. 2-3 günlük siber güvenliğin teknik konularına yönelik uygulamalı sınava ek olarak, belirlenen tamamlayıcı derslerden biri seçilerek makale yazmaları istenir. Akabinde 48 saatlik Sualtı Taarruz Eğitimi’ne maruz kalarak pes etmemeleri beklenir. Pes etmeyen kursiyerlerden, SAT eğitiminin tamamlanmasından 30 dakika sonra seçtiği bir konuda sunum yapması istenir. Tüm bu süreçleri başarı ile geçen kursiyerler sertifika, bröve ve transkript almaya hak kazanır.

Ders Programı

Program içeriği genel hatları ile aşağıda verilen tablodaki gibidir. Elbette, tüm alanlarda tamamen uzmanlaşmak imkansız olmasa da oldukça güçtür. Ancak mezunlarımız, istedikleri alanda kendilerini daha da geliştirmelerine (self-learning) olanak tanıyacak düzeyde bilgiyi garanti eder.
Aşağıdaki derslere ek olarak emekli SAT komandosu subaylarımızla,
– Rehine kurtarma bina operasyonu
– Düşman ateşi altından güvenli bölgeye intikal
– Cehennem Haftası Uygulama
başta olmak üzere, özellikle ekip ruhu, mental mukavemet, empati başta olmak üzere farklı kabiliyetlerin pekişmesi sağlanır.

cyberstruggle-ders-programi

Mentorlar

Eğitim boyunca, vizyoner sunumları ve destekleri ile programımıza değer katan mentorlarımızın listesi aşağıdadır:
Em. Binbaşı Levent Bektaş (SAT, NAVY SEALs), Em. Kurmay Albay Ali Türkşen (SAT), Prof. Dr. Sevil Atasoy, Minhaç Çelik, Celil Ünüver, Emek Rios (Suçlu Psikolojisi), Yasin Sürer, Mesut Timur, Şükrü Durmaz, Hüseyin Babal, Lemi Orhan Ergin, Kubilay Onur Güngör.

Cyber Struggle ile iletişim için aşağıdaki adresler kullanılabilir:

info@cyberstruggle.org
www.cyberstruggle.org

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

3 Yorum

 1. Can Alpay
  Mart 19, 23:10 #1 Can Alpay

  İyiymiş Gerçekten 🙂

  Reply to this comment
 2. Ozlem C.
  Mart 20, 01:07 #2 Ozlem C.

  zaten programdayım indirim için geldim :d

  Reply to this comment
 3. Burak
  Mart 31, 19:30 #3 Burak

  İndirim 🙂

  Reply to this comment

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.