Firmaların %56’sı Veri Şifrelemeden Bihaber

Firmaların %56’sı Veri Şifrelemeden Bihaber
Mart 01 16:07 2016 Yazıyı Yazdır

Thales e-Security ve Ponemon Institute tarafından yayınlanan rapora göre özel firmalar, geçtiğimiz on yıla oranla encryption (şifreleme) konusunda daha bilinçliler ancak yine de bu durum yeterli değil. Yapılan araştırmalara göre 5000 yöneticinin sadece yüzde 37’sinin encryption stratejisi geliştirdiği ortaya çıktı. Diğer taraftan bu stratejilerin, çalışanlar tarafından ne kadar doğru bir şekilde uygulandığı ise bir diğer tartışma konusu.

Thales e-Security Başkanı Peter Galvin‘e göre özellikle bulut hizmetleri kullanan firmaların bu konuya çok dikkat etmeleri gerekiyor. Bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, bulut hizmeti kullanan firmaların büyük bir kısmının aynı şekilde encryption konusuna hiç önem vermediklerini söylüyor.

encryption bugün, veri korumak için en çok kullanılan yöntemlerden biri. Dolayısıyla da bir lüks değil, artık bir standart haline gelmiş durumda. Bu standarda uymayan firmaların yakın gelecekte çok büyük tehlike altına geleceği de ortak görüş arasında.

encryption dışında bir diğer önemli problem de firmaların mevcut verilerinin hangilerinin gizli, hangilerinin hassas, hangilerinin özel olduğunu dahi saptayamıyor olması. Gizlilik dereceli bilgilerin tespit edilmesi, ardından bu verilerin şifrelenmesi hayati önem taşıyor. Siber saldırganların sistemlere sızması halinde, verileri ele geçirememesi için encryption şart. Sophos‘tan Kıdemli Güvenlik Uzmanı Cehster Wisnieweski de bugün en önemli savunmalardan birinin encryption olduğunu dile getiriyor.

Yapılan araştırma neticesinde firmaların yüzde 56’sının verilerini bulut depolama alanlarına encryption olmadan aktarması düşündürücü. Ayrıca hizmet veren bulut bilişim firmasının öntanımlı olarak encryption yapıp yapmadığı da bir diğer önemli unsur.

Eğer siz de bir firma yöneticisiyseniz ve bulut bilişim çözümleri kullanıyorsanız, aldığınız hizmetin encryption özelliğine sahip olup olmadığını kontrol edin. Bunun dışında işi başkasına bırakmayın ve verilerinizi gizlilik derecelerine göre tasnif edip, şifreleyin.

  Etiketler:
  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.