Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Hackerlar Klavye Tuşlarının Sesinden Parolaları Çözebiliyorlar

0

Siber güvenlik alanındaki yeni bir araştırma çalışmasına göre hackerlar, kişilerin parolalarını klavye tuş seslerinden kolayca çözebiliyorlar!

Teksas‘taki Southern Medhodist Üniverisitesi‘ndeki araştırmacılar tarafından bulunan bu yöntem o kadar etkili ki birden fazla insanın klavye kullandığı gürültülü ortamlarda bile akıllı telefonlardaki mikrofon ile doğru tuş tespitleri yapılabiliyor.

Araştırmacılar bu tekniği, basılan her tuşun farklı bir ses dalgası ürettiğini analiz ederek keşfetmişler.

Bu yöntem, kişilerin parolalarını kırmanın yanında özel e-postalara ve mesajlara erişmek için de kullanılabilir. Southern Medhodist Üniversitesi’nde profesör yardımcısı olan Dr. Eric Larson, kötü niyetli kişilerin tüm akıllı telefon kullanıcıları için büyük tehdit oluşturabileceklerini ve akıllı telefon üreticilerinin konuyla ilgili güvenlik önlemleri almaları gerektiğini vurguladı.

Araştımacılar, hackerların ses dalgalarını doğru tespit edebilmesi için klavyenin bulunduğu yüzeyin ahşap mı yoksa metal mi olduğunu bilmesi gerektiğini vurguladı ve mağdur kişinin bilgilerinin ele geçirildiğinden haberdar olmak için herhangi bir kesin yöntemin bulunmadığını belirtti.

 

Gönderen: Zehra Uyar

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.