Hacklenebilecek En Zayıf 10 Parola

Hacklenebilecek En Zayıf 10 Parola
Kasım 10 19:18 2016 Yazıyı Yazdır

Yapılan yeni bir araştırma, internette kullanılan en zayıf on parolaların ne olduklarını ortaya çıkarıyor. Lancaster Üniversitesi, Fujian Normal Üniversitesi ve Pekin Üniversitesi ile ortaklaşa yapılan çalışma sonucu, en fazla kullanılan parola “123456“. Bir diğer akıllıca(!) kullanılan popüler parola ise “password“. Üçüncü sırada ise “welcome“, dördüncü sırada da “ninja” yer alıyor.

Kadınların en çok kullandıkları parolalar arasında ise “princess” yer alıyor. Bunun dışında üşengeçler için “qwerty” halen moda. Geri kalan parola kombinasyonları ise “12345678” ya da “123456789” şeklinde devam ediyor.

Herhangi bir brute-force saldırısı yapmaksızın, bu parolaları deneyerek birçok hesabın hacklenebileceğini vurgulayan araştırmacılar, bu kadar uyarıya rağmen halen dahi çoğu kullanıcının böylesine zayıf, tahmin etmesi kolay parolalar kullandığının altını çiziyor. Aşağıda, en zayıf on parolanın listesini bulabilirsiniz:

  1. 123456
  2. password
  3. welcome
  4. ninja
  5. abc123
  6. 123456789
  7. 12345678
  8. sunshine
  9. princess
  10. qwerty
  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.