Hacklenebilecek En Zayıf 10 Parola

Hacklenebilecek En Zayıf 10 Parola
Kasım 10 19:18 2016 Yazıyı Yazdır

Yapılan yeni bir araştırma, internette kullanılan en zayıf on parolaların ne olduklarını ortaya çıkarıyor. Lancaster Üniversitesi, Fujian Normal Üniversitesi ve Pekin Üniversitesi ile ortaklaşa yapılan çalışma sonucu, en fazla kullanılan parola “123456“. Bir diğer akıllıca(!) kullanılan popüler parola ise “password“. Üçüncü sırada ise “welcome“, dördüncü sırada da “ninja” yer alıyor.

Kadınların en çok kullandıkları parolalar arasında ise “princess” yer alıyor. Bunun dışında üşengeçler için “qwerty” halen moda. Geri kalan parola kombinasyonları ise “12345678” ya da “123456789” şeklinde devam ediyor.

Herhangi bir brute-force saldırısı yapmaksızın, bu parolaları deneyerek birçok hesabın hacklenebileceğini vurgulayan araştırmacılar, bu kadar uyarıya rağmen halen dahi çoğu kullanıcının böylesine zayıf, tahmin etmesi kolay parolalar kullandığının altını çiziyor. Aşağıda, en zayıf on parolanın listesini bulabilirsiniz:

  1. 123456
  2. password
  3. welcome
  4. ninja
  5. abc123
  6. 123456789
  7. 12345678
  8. sunshine
  9. princess
  10. qwerty
  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

1983 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunudur. PC World Türkiye dergisinde Yazılım Editörü olarak görev yapmış, daha sonra sırasıyla BYTE Türkiye dergisinde Yazı İşleri Müdürü, T3 Türkiye dergisinde Yayın Yönetmeni görevlerinde bulunmuştur. Türkiye Bilişim Güvenliği Derneği’nde Yönetici Üye olarak, siber güvenlikle ilgili farkındalık çalışmalarına katılmıştır. Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi’nde Açık Kaynak Çalışma Grubu Başkanlığı göreviyle, Linux ve LibreOffice gibi açık kaynak yazılımlar hakkında Türkiye’de önemli katkılarda bulunmuştur. Farklı kurumlarda Sistem Yöneticisi ve Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarı olan Keleştemur, Siber Güvenlik ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.