İnternete bağlı cihazlarınız ne kadar güvenli?

İnternete bağlı cihazlarınız ne kadar güvenli?
Kasım 08 10:04 2017 Yazıyı Yazdır

Melih Artar
Arbor Networks Türkiye
Müşteri İlişkileri Yöneticisi

Nesnelerin İnterneti kavramı, gitgide güncel yaşamımızın bir parçası haline geliyor. Web kameraları, akıllı TV’ler, TV ve İnternet bağlantılarımızı sağlayan cihazlar ve hatta sanayide kullanılan İnternet’e bağlı cihazlar, aslında tam olarak “yeni” değiller. 1991’de, Cambridge Üniversitesi akademisyenleri, kahve makinelerindeki kahve stoğunun azaldığı zamanı izleyen, IP etkin bir web kamerası kullanmışlardı.

Bu devrim niteliğindeki kahve izleyicisinin neredeyse 30 yıl önceki icadından beri, bağlı cihazların sayısı katlanarak arttı ve hatta gezegendeki toplam insan sayısını çoktan aştı bile. Analistler, 2020 yılında bağlı cihaz sayısının 50 milyar olacağını tahmin ediyor. Ve ne yazık ki bu cihazların sayısı arttıkça, güvenlik riskleri de bir o kadar artıyor…

Nesnelerin İnterneti yani IoT cihazları, birincil olarak her gün kullandığımız teknolojiyi kontrol etmek, izlemek ve yönetmek için kullanılır. Bu, cihazlar tipik olarak tüketici tarafından kolaylıkla kurulabilecek ve yönetilebilecek şekilde tasarlanıyor demektir. Ne yazık ki bu aynı zamanda sıkı güvenlik becerileri olmayan cihazlar geliştirildiği anlamına da geliyor.

Ayrıca, sınırlı güvenliği olan bu cihazların sıklıkla sabit kodlanmış kullanıcı adları/parolalar gibi bilgilere ve korumalı yönetim hizmetlerine ev sahipliği yapmaları nedeniyle, bilgisayar korsanları açısından faydalanılacak ana hedefler haline geliyorlar. Hatta, sabit kodlanmış, güvenli olmayan parolaların kullanılması gibi uygulamalar, çok daha ciddi güvenlik tehditlerine yol açıyor…

Peki, evlerimizde ya da fabrikalarımızda kullandığımız İnternet’e doğrudan bağlı cihazlarımızı güvenli hale getirmek için hangi “en iyi” uygulamaları yürürlüğe koymalıyız?

Arbor’ın 12. Yıllık Global Altyapı Güvenliği Raporu (WISR) içerisinde, IoT veya gömülü cihazlar kullanan herkes için bazı ipuçlarını var. Bunlar özetle:

  • IoT cihazlarının diğer hizmetlerden olduğu kadar İnternet’ten de yalıtılması; her cihazın tüm ağınıza erişim sağlaması gerekmez.
  • Cihazlarınızdaki yazılımın ve üretici yazılımının güncellenmesi önemlidir.
  • Cihazlarınızdaki gereksiz hizmetlerin kapatılması gerekir.
  • Yalnızca güvenli ürünler üretmeye dair kanıtlanmış bir geçmişi olan üreticilerden cihaz satın almalı ve bu üreticilerin çözümlerinin güvenliği açısından da sorumluluk kabul ettiğinden emin olmalısınız.
  • Saldırılarla ilgili olası yavaşlamalar açısından giden bant genişliğinizi izleyebiliyor olmalısınız.

Bu önerileri aklınızda bulundururken, IoT‘nin teknolojiyi birçok farklı açıdan olanaklı kılarak, içinde yaşadığımız dünyada büyük bir değişime neden olduğunu unutmayın. Bağlı cihazların yükselişiyle birlikte, bu cihazların amaçlanan tüm faydalarıyla birlikte gelen risklerin tanınması ve yönetilmesi hakkında akıllı olmamız gerekir.

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Konuk Yazar
Konuk Yazar

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.