Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

İran’da İkinci Stuxnet Vakası

0

Stuxnet, ABD ve İsrail‘in, İran‘ın nükleer çalışmalarını yavaşlatmak hatta durdurmak adına yazdığı meşhur Stuxnet ismindeki zararlı yazılımı (solucan) hepimiz hatırlarız. Kendisinden ilk defa 2010 yılının Haziran ayında haberimiz olmuştu ancak tabii üretim tarihi daha eski. Stuxnet’i bu kadar meşhur yapan ve gündemde uzun süre yer edinmesini sağlayan farklılık ise, bugüne kadar bir kapalı devre sistemler için yazılmış en karmaşık ve en akıllı solucan olmasıdır. Ayrıca Stuxnet siber güvenliğe bakış algısını, ülkelerin siber savaş kapasitelerini ve artık siber tarafta gerçekte tarafta olduğu gibi savaşların olduğu kanısını net olarak ortaya çıkartmıştır.

İran, stuxnet tarafından oldukça zor durumda bırakılmış, Nükleer santralin çalışması sekteye uğramış, velhasıl solucanı yazan güçler de başarılı olmuş, emellerine ulaşmıştı. Uzun süren tartışmaların ardından ne israil ne de Abd Stuxnet’i ne yalanlamış ne de gerçekten kabül etmişlerdir. Ancak görünen köy kılavuz istemeyecek kadar gerçektir.

Stuxnet’i kısaca hatırladıktan sonra bu yazımızın konusuna gelelim. Şu günlerde İran medyasında oldukça ilginç haberler dönmekte. Bu yazıya konu olan haber ise, İran’ın en önemli kurumlarından Petrokimya kompleksinde meydana gelen ilginç yangınlar. Son zamanlarda kimya endüstrisinde ardı ardına yangınlar çıkmış ve sebebi bulunmamış. Araştırmalar devam ederken olay bir süre sonra dışarıdan müdahaleyi akıllara getirmiş olacak ki, özel bir olayı incelemek için Petrokimya kompleksinin bilgisayar ağlarında ayrıntılı şekilde inceleme başlatmışlar.

Yapılan incelemelerin sonucunda ağda dolaşan gizli bir solucan keşfedilmiş. Endüstriyel Malware dediğimiz kategoride yer alan bu zararlı, dolayısıyla kurumda çıkan ilginç ve nedeni anlaşılamayan yangınların da en baş şüphelisi olarak gösteriliyor.

İran haber ajansı İRNA‘ya konu hakkında açıklamalar yapan İran Sivil Savunma Yetkilisi Gholamreza Celali,

[box style=”info”]Amerika ve İsrail taraflı Siber Saldırılar bekliyorduk ancak yangınların nedeni tam olarak bu zararlıdan mı kaynaklanıyor bunu söylemek için elimizde net bilgi ve kanıt yok.[/box]
demiş.

Celali, “Petrokimya tesislerimizin ağında keşfedilen bu zararlıyı İran Siber Suçlar Konseyi‘miz inceliyor, gerekli önlemleri alacağız.” şeklinde açıklamalarına devam etmiş.

Siber savaşın hız kesmeden devam ettiği günlerde, bu olay oldukça önemli. Zira solucanın nasıl çalıştığı, nasıl yazıldığı ve en önemlisi de Petrokimya tesisinin ağına nasıl bulaştırıldığı merak ettiğimiz konular arasında.

 

 

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.