İstihbarat ve İstihbarat Çarkı

İstihbarat ve İstihbarat Çarkı
Mart 20 06:58 2015 Yazıyı Yazdır

İstihbarat; Arapça kökenli “istihbâr” kelimesinden gelen “duyum, haber alma” manasına gelmekle birlikte kendi terminolojisinde kısaca “izlemsel veya taktik içerikli işlenmiş bilgilere” denir. Haber ise işlenmemiş bilgidir. Her türlü kaynaktan elde edilen bilgi, alakasız, güvenilmez, çelişkili, yönlendirici veya yanlış olabilir. İstihbarat bu bilgilerin ayrılmış, birleştirilmiş, değerlendirilmiş, işlenmiş ve yorumlanmış ve kıymetlenmiş halini oluşturur. İstihbaratta amaç sadece bilginin toplanması değil, toplanan bilgilerin sistemli bir biçimde işlenmesidir. Bununla birlikte bu sistem “İstihbarat Çarkı” şeklinde adlandırılmıştır.

İstihbarat Çarkı; bilginin istihbarata dönüşüp kullanılabilir seviyeye gelmesini sağlayan, bilginin işlendiği aşamalardır. Beş* aşamadan oluşur.

istihbarat_carki1.    Planlama ve Yöneltme: İstihbarat çarkının ilk aşamadır. İhtiyaçların belirlenmesi, planın hazırlaması ve bilgi toplamada kullanılacak araçların yönlendirilmesi ve araçların kontrol edilerek yönetilmesidir.

2.    Toplama: İstihbarat çarkının ikinci aşamasıdır. Bilginin toplanması ve istihbarat çarkını uygulayacak unsurlara tedarik etme aşamasıdır. Açık ve kapalı olarak ikiye ayrılır. Açık kaynak istihbaratı, istihbarat elde etme metotlarından birisidir. Tv, Radyo, Gazete, Dergi, Broşür, Medya ve İnternet üzerinden yapılan yayınları içerir. Birimler çalışmalarının %80’lik gibi büyük bir kısmını açık kaynak veriler üzerinden üretmektedir. Kapalı kaynak ise çeşitli teknikler kullanılarak bilginin elde edilmesidir.

3.    İşlem: İstihbarat çarkının üçüncü aşamasıdır. Toplanan bilginin istihbarat üretmeye uygun hale getirilme aşamasıdır. Hammaddenin üretimi uygun hale getirilmesi şeklinde örneklendirilebilir.

4.    Üretim: İstihbarat çarkının dördüncü aşamasıdır. İstihbarat aşamaları arasında –bence- en önemli aşamadır. Güvenilir, güvenilmez, yönlendirici, yanıltıcı, alakasız vb. her türlü bilginin birleştirilip, analizi yapılıp, değerlendirilip, yorumlanarak istihbarat haline getirilme aşamasıdır.

5.    Yayımlama: İstihbarat çarkının son aşamasıdır. İstihbaratın, kullanıcı kesimine aktarım aşamasıdır. Bununla birlikte kullanılan istihbaratın çeşitli alanlarda yeni istihbarat gereksinimi ile İstihbarat Çarkı ilk aşamasına dönüş yapar.

Not: Kimi kaynaklarda dört kimi kaynaklarda beş aşamadan oluşur. Bazı kaynaklar İşlem ve Üretim aşamalarını birlikte alır.

Gönderen: Zeki ANKUN

  Etiketler:
  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.