Kod Adı: IŞİD (Siber Hilafet/Siber Cihat)

Kod Adı: IŞİD (Siber Hilafet/Siber Cihat)
Temmuz 04 21:51 2015 Yazıyı Yazdır

photoIŞİD Terör Örgütü artık duymayanımız kalmadı. Bilinen adıyla Irak ve Şam İslam Devleti; Suriye ve Irak çevresinde faaliyet gösteriyor. Türkiye ve dünya gündemini sıkça meşgul eden bu örgüt 2003 yılında kuruldu ve faaliyetlerine durmaksızın devam ediyor. IŞİD literatürlerde silahlı bir örgüt olarak tanımlanıyor. Fakat IŞİD’in bilinmeyen diğer  bir özelliğini  daha var. İşte bu yönünü bu yazımızda ortaya  çıkarıyoruz. Bu örgüt çok tehlikeli hackerlardan oluşuyor, birçok finansal  kaynağını hacking yoluyla sağlıyor desem ne dersiniz? İstihbaratını bile hacking faaliyetleriyle yaptıklarını duyunca şaşıracaksınız  değil mi?

Haber bültenlerinde sürekli izliyoruz IŞİD’e karşı verilen mücadeleyi.. Her gün Suriye’de onlarca insan can veriyormekte, işin dini ve siyasi boyutunu bu yazıda bir kenara bırakmak zorundayız. Sevgili okurlar, gelelim asıl konumuza.. Bu örgüt hacking konusunda gerçekten bu kadar güçlenmiş olabilir mi? Bugüne kadar ne gibi faaliyetlerde bulundular ? Bu ve bunun gibi sorulara elbet cevap vermek zor ama sizler için yoğun bir araştırma sonucunda bazı bilgilere ulaştık. Bu bilgileri de bu yazımızda derlemeye çalıştım…

Siber Cihad” kavramı yeni yeni ortaya çıktı fakat büyük bir etki yapmayı başardı. Artık cihad sanal aleme kadar inmiş durumda. Peki nedir bu Siber Cihad diye sorarsak; kısaca İslami grupların batılı devletlere karşı başlattıkları savaş olarak tanımlayabiliriz. Bunun tam ortasında ise IŞİD var. Siber Cihad doğrultusunda başlattıkları operasyonlar sonucunda medyada büyük yankı uyandıran saldırılar yaptılar. Kendilerine ise “Siber Hilafet” grubu adını veriyorlar. Örnekleri oldukça fazla olan bu saldırılara birkaç örnek verecek olursak Ocak ayında ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM)‘nın bütün sosyal medya hesaplarının IŞİD sempatizanı hackerlar tarafından ele geçirilmesi büyük yankı uyandırdı. Bu saldırı tabi ki birkaç twitter, youtube hesabı ele geçirmekle sınırlı değildi. IŞİD bu operasyon sonucunda asıl vurucu darbeyi ABD Savunma Bakanlığı Pentagon‘un ağlarına sızdığını açıklayarak yaptı. CENTCOM’un twitter hesabından “Amerikalı askerler arkanızı kollayın, geliyoruz. IŞİD çoktan bilgisayarlarınıza girdi, hemde bütün askeri üslerinizde” diye tweet atan grup aynı hesaptan ayrıca Pentagon’un Çin ve Kore’ye ait olan savaş senaryolarını içeren haritalarda yayınladı. Bu saldırı elbette ABD’de büyük tartışmalara yol açtı. Hatta Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, yaptığı açıklamada saldırıyı doğrularken grubun ne gibi zarar verdiği konusunda ise konuşmaktan kaçındı. ABD bu saldırıyı daha yeni yeni unutmaya çalışırken IŞİD hackerları yine ortaya çıkacak ve bu sefer dünyaca ünlü Amerikan haber dergisi Newsweek‘i hackleyecektir. Olay sosyal medyaya bomba gibi düşer ve Newsweek’in twitter hesabında ‘Je Su IS IS’ (Ben IŞİD’im) görselini yayınlarlar. Olaylar devam ederken yazımızın en başında söylediğimiz Siber Cihad son hızıyla kesintisiz sürmektedir. Artık dış basın olsun, diğer ülke devletleri IŞİD’in de güçlü bir siber ordusu olduğu kanısına varmaya başlarlar. ABD istihbaratı bunları yapanların peşlerine zaten çoktan düşmüştür.

Kısa bir süre sessiz kalan IŞİD Siber Hilafet grubu, bu sessizliklerini eşi benzeri görülmemiş büyük bir saldırıyla bozar. Bu sefer hedefleri Fransa’dır. Fransa’nın en büyük ve yaklaşık 200 ülkede yayın yapan uluslararası kamu kanalı TV5 Monde’ye siber saldırı düzenlerler. TV5 Monde’a bağlı 11 kanal, resmi web sitesi ve bütün sosyal medya hesaplarını ele geçirirler. Kanalı çaresiz bırakmışlardır ve ele geçirdikleri hesaplardan Fransız hükümetine, orduya ve tüm Fransız halkına tehdit dolu mesajlar yayınlarlar. Saldırının ne derece büyük olduğunu, bu olaydan sonra kanalı ziyaret eden Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un yaptığı açıklamalardan çıkarmak zor olmasa gerek. Fabius, “Elbette sorumluları belirleyeceğiz. Saldırganların tehditleri yeni değil ama yöntemleri yeni. Çok uzun süreli hazırlık gerektiren eşi görülmemiş bir saldırı. Bütün güvenlik ve teknik önlemler alındı. Bu teröristler bütün yeni teknikleri kullanıyor.” diyerek hackerların ne denli profesyonel olduklarını vurgular. Siber Cihad hareketi artık dünya çapında gitgide yayılmaya başlamıştır. IŞİD yanlısı hackerlar tehlikeli olduklarını tüm dünyaya kanıtlamışlardır ve örgütün propagandasını yaptıkları saldırılarla oldukça geniş kitlelere yaymışlardır. Siber Hilafet grubu şimdilik tekrar pusuya yatmış bekliyor. Gün neler getirir bilemeyiz fakat gelin birde olaya başka bir açıdan bakalım. Bu hacking olayları halkın gözü önünde yapılan faaliyetler. Bir de işin derinlerin de yatan kısım var…

 

2014 yılında İngiliz Daily Mirror Gazetesi bir iddaa ortaya attı ve Siber Cihad yanlılarının ‘İngiliz ünlülerinin banka hesaplarını hackleyerek’ bu yolla IŞİD propagandası yaptıklarını ve mali kazançlarını bu yolla sağladıklarını yazdı. Haberin içeriğine göz gezdirdiğiniz de ise bu faaliyetlerin başında İngiltere Birmingham‘lı 21 yaşındaki Junaid Hussain’in olabileceğine dikkat çeken gazete, Hussain’in 2012 yılında Tony Blair’in özel bilgilerini çalarak internete koyduğu gerekçesiyle hapse mahkum edildiğini fakat kefaletle serbest kalan hackerın Suriye’ye giderek IŞİD’e katıldığı belirtiliyor. Diğer bir dikkat çekilen husus ise Junaid Hussain’in Suriye’de genç hacker adaylarına şifre kırmayı, ağlara sızmayı ve hassas bilgileri çalmayı ögrettiği iddaa ediliyor. Abu Hussain Al-Britani kod adını kullanan hackerın milyonlarca doları hacking yoluyla çalmış olması gerçekten büyük bir olaydı ve Daily Mirror’un manşete taşıdığı bu haber İngiltere’de gündemin 1 numaralı tartışılan haberi oldu.

Peki sonra ne oldu ?

Sonrası tamamen bir muamma ve karanlık.. Daily Mirror’un haberinden sonra Junaid Hussain tamamen kayıplara karıştı. Halen ortaya komplo teorileri atılsa da kimse yerini bilmiyor. Suriye Elektronik Ordusu (SEA); Hussain’in öldürüldüğü hakkında bazı belgeler yayınlasa da bunların gerçekliği tartışılır. Ayrıca bir başka iddaa da ise geçtiğimiz günler de 38 kişinin yaşamını yitirdiği Tunus’da ki otel baskının da Hussain’in istihbari bilgi sağladığı ve bu baskında parmağı olduğu söyleniyor. Şu an nerede olduğu bilinmese de tahminler Suriye yönünde. Pusuya yatmış yeni planlar peşinde olduğu aşikar. Eğer yaşamını yitirmediyse Siber Cihad devam edecek gibi görünüyor.

  Etiketler:
  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Yahya Reşat Dinler
Yahya Reşat Dinler

Oldukça meraklı bir kişiliğe sahip olmam bilişim ve hacking sektörüne girmeme vesile oldu. 2005 yıllarında ilk bilgisayarımı aldığımda benim adıma heyecan verici serüven başlamış oldu. Birçok hacking forumunda bulundum, kendimi siber güvenlik alanında geliştirdim. SQL İnjection, XSS, CSRF, RFI, LFI gibi açıklar üzerine yoğunlaştım. Ayrıca dünyada ki birçok hack grubuyla iletişimde olmaya çalışıyorum. Yazılıma olan ilgimi de bir kenara atmak olmaz. Şu sıralar Android üzerine çalışmalar yürütmekteyim.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.