Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Kredi/Maaş Kartı Dolandırıcılığı Oranı %82

0

Bağımsız araştırmalar yapan Information Security Media Group tarafından yayımlanan “Sahtekârlıkla Mücadele: Tehdit Değerlendirmesi” raporuna göre, finans kuruluşları gelirlerinin yaklaşık %5’ini dolandırıcılık olaylarında kaybediyor. En çok karşılaşılan sahtekârlık olayları; kredi ve maaş kartlarında, çeklerde, hesap ele geçirmede, ATM ve POS kartı kopyalamada yaşanıyor. Bu sahtekârlık konularını çağrı merkezi, bilgi hırsızlığı, fatura ve ödeme sahtekârlığı izliyor.

Son dönemde finans kuruluşları en çok, kredi ve maaş kartı dolandırıcılıkları, çek dolandırıcılıkları, hesap ele geçirme, ATM kart kopyalama, POS kartı kopyalama, çağrı merkezi dolandırıcılıkları, bilgi hırsızlıkları, fatura ve ödeme sahtekârlıklarıyla karşı karşıya kaldılar. İstatistikler incelendiğinde, en yüksek oranın %82 ile kredi ve maaş kart dolandırıcılıklarında olduğu görülüyor. Asseco SEE’nin Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen InACT çözümü, hızla değişkenlik gösteren dolandırıcılık tehditlerine karşı kurumların gerekli önlemleri almasını sağlıyor. Çözüm, merkezî ve mevcut sistemlerle kolayca uyum sağlayabilen esnek bir yapı sunarak, maddi kayıpların ve telafisi olmayan itibar kayıplarının önüne geçilmesini mümkün kılıyor. ATM’lerde ve POS’larda gerçekleştirilen tüm kartlı ödeme işlemlerinin yanında, internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı ve hatta şube işlemlerindeki sahtekârlığın tespitini ve izlenmesini sağlayan uygulama, müşterilerin işlem yaptığı her noktadaki sahtekârlık aktivitelerini tespit edebiliyor. Gerçek zamanlı çalışan InACT, müşteri adına yapılan tüm işlemleri izleyerek kayıpların anında engellenmesini sağlıyor.

Gelişen teknolojilerin ve yaygınlaşan hizmet ağlarının özellikle banka ve finans kuruluşlarını eskiye oranla daha etkin kurumsal sahtekârlık önleme politikaları oluşturmaya zorladığını belirten Asseco SEE InACT Çözüm Danışmanı Cihat Muş, InACT çözümünün kurum içi ve kurum dışı sahtekârlıkların takibinde banka ve finans kuruluşlarının sahtecilik önleme politikalarının en etkin şekilde uygulanabilmesine imkân sağladığına dikkat çekti. Asseco SEE’nin InACT çözümü ile bu alandaki düşünce liderliğini bir kez daha göstermiş olduğunu belirten Muş, açıklamasına: “Gartner tarafından yapılan araştırmaya göre, 2017 yılına gelindiğinde, dünyada yapılan mobil işlem sayısı 721 milyona ulaşacak. Günümüzde hızla değişkenlik gösteren dolandırıcılık eğilimlerine karşı, kurumların gerekli önlemleri hızla alması büyük önem taşıyor. InACT sahtekârlık önleme çözümümüz, değişen dolandırıcılık olaylarına karşı sahtekârlık önleme iş birimlerinin BT ekiplerine bağımlılığını asgari düzeyde tutan esnek bir yapı. Çözüm, kurumların kullandığı ana bankacılık, çağrı merkezi, kredi kartı gibi iç sistemlerle sağladığı geniş entegrasyon sayesinde iş birimlerinin tek bir platform üzerinden yönetim, operasyon ve raporlama ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.” şeklinde devam etti.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.