Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Mirai vs Nitol Infografiği

0

Mirai ve Nitol son yılların en çok konuşulan zararlı yazılımları olarak nitelendirilebilir. Her ikisi de gerekli yüksek tesirli olması gerekse de hızlı yayılması gibi özellikleriyle, güvenlik uzmanlarının yakın takibi arasında.

Nitol ilk olarak 2012 yılında Çin’de, Windows PC parçalarının içinde tespit edilmişti. Dahası bu parçalar daha üretim aşamasındayken enfekte olmuş durumdaydı. Mirai ise adını 2016’da Dyn saldırısı sırasında duyurdu.

Her iki zararlı yazılım da IoT mimarisini kullanıyor ve bu sebeple de yüksek tesirli DDoS saldırılarının yapılmasına imkan tanıyor. 2012 yılında Microsoft‘un güvenlik takımı, Nitol bulaşmış bilgisayarların Çin’de satılmakta olduğunu duyurmuştu. Yapılan araştırmalara göre yaklaşık 350.000 adet botnet bu zararlı yazılım sayesinde saldırı yapabiliyor.

Mirai ise CCTV kameralar, kişisel yönlendiriciler gibi Linux IoT cihazlarına bulaşıyor. Bu zararlı yazılımın ise yaklaşık 100.000 cihaza bulaştığı tahmin edilyor. Mirai, IP taraması yapmakla kalmayıp, aynı zamanda sistemlerdeki mevcut zararlı yazılımları kaldırarak yerine kendisini getiriyor.

Incapsula tarafından yayınlanan infografik ile bu iki zararlı yazılımı karşılaştırabilirsiniz.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.