Mirai vs Nitol Infografiği

Mirai vs Nitol Infografiği
Aralık 16 12:52 2016 Yazıyı Yazdır

Mirai ve Nitol son yılların en çok konuşulan zararlı yazılımları olarak nitelendirilebilir. Her ikisi de gerekli yüksek tesirli olması gerekse de hızlı yayılması gibi özellikleriyle, güvenlik uzmanlarının yakın takibi arasında.

Nitol ilk olarak 2012 yılında Çin’de, Windows PC parçalarının içinde tespit edilmişti. Dahası bu parçalar daha üretim aşamasındayken enfekte olmuş durumdaydı. Mirai ise adını 2016’da Dyn saldırısı sırasında duyurdu.

Her iki zararlı yazılım da IoT mimarisini kullanıyor ve bu sebeple de yüksek tesirli DDoS saldırılarının yapılmasına imkan tanıyor. 2012 yılında Microsoft‘un güvenlik takımı, Nitol bulaşmış bilgisayarların Çin’de satılmakta olduğunu duyurmuştu. Yapılan araştırmalara göre yaklaşık 350.000 adet botnet bu zararlı yazılım sayesinde saldırı yapabiliyor.

Mirai ise CCTV kameralar, kişisel yönlendiriciler gibi Linux IoT cihazlarına bulaşıyor. Bu zararlı yazılımın ise yaklaşık 100.000 cihaza bulaştığı tahmin edilyor. Mirai, IP taraması yapmakla kalmayıp, aynı zamanda sistemlerdeki mevcut zararlı yazılımları kaldırarak yerine kendisini getiriyor.

Incapsula tarafından yayınlanan infografik ile bu iki zararlı yazılımı karşılaştırabilirsiniz.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.