Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

MSN.com’daki dolandırıcılık reklamlarına dikkat

0

Reklam içeriği sağlayıcısı Taboola, dolandırıcılar tarafından kötü amaçlı reklam yayınlamak için istismar ediliyor.

Malwarebytes araştırmacıları, 28 Eylül‘de yayınladıkları blog yazılarına göre, Taboola ile Microsoft‘un 2016‘da bir anlaşma imzalamış olduğu görünüyor. Bunun sonrasında araştırmacılar milyonlarca ziyaretçiyi çeken Microsoft web platformu olan MSN.com‘da reklamların izlerine rastladılar.

Sansasyonel bir haber hikayesine göre, kullanıcılar kötü niyetli bağlantıyı tıkladıktan sonra, kullanıcının bilgisayarının çöktüğünü iddia eden bir sayfaya yönlendirilmekte ve yardım için bir numara araması gerektiği belirtilmektedir. Sahte sayfa, uyarının süresiz olarak tekrar etmesini sağlayan ve sayfanın normal şekilde kapatılamasına engel olan bir kod kullanmakta.

Araştırmacılar, algoritmanın normalde meşru reklam verenlere benzer içerik oluşturduklarını ve cazip içerik oluşturma eğiliminde olanları izleyerek gerçek görünecek bir profil oluşturduğunu söyledi.
Ayrıca algoritma, kullanıcıları profilleyen ve belirli bir cevabı kullanıcılara döndürerek kasıtlı yönlendirme yapmakta.

Araştırmacılar, “Örneğin, kullanıcı Internet Explorer’ı çalıştırıyorsa, Kuzey Amerika’daysa ve IP adresi ilk kez istekte bulunduysa, gerçek sayfa yerine bir dolandırıcılık sayfasına yönlendirilebilir.” dedi.

Araştırmacılar gerçekleşen bu olayı Taboola’ya bildirdiler ve Taboola, kötü niyetli içeriği barındıran sağlayıcıya ilişkin bir iç inceleme başlattıklarını söyledi.

Kullanıcılar, bu tür saldırılardan kaçınmak için, güvendikleri platformalarda bile her zaman dikkatli olmalılar.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.