Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Siber İstihbarat Yazı Dizisi – 1

1

Esad yanlısı Suriye Elektronik Ordusu, Skype’ın Twitter hesabını hackleyerek adını duyurup gündeme gelen devlet destekli hacking grubudur. Twitter’in yeni güncellemeleri ile gelen güvenlik açıkları ve Skype’ın  twitter hesabını hackleyerek, “Microsoft e-maillerini (Outlook, Hotmail) kullanmayın. Onlar sizin bilgilerinizi hükümete satıyor”  diye tweet atmış ve gündeme yerleşmişti. Bu tweet doğruluk oranı yüksek bir iddiadır. İddianın doğruluk oranı şöyledir:

iPhone’nun NSA için bilgi topladığının ortaya çıkması, bütün telefonlarda yüklü Facebook uygulaması ve internet sitesi  Amerika için veri topladığının ortaya çıkması, neredeyse herkesin oynadığı Angry Birds’ün hükumet için bilgi topladığının ortaya çıkması, Whatsapp’ın yazışma ve medya bilgilerinin sözde güvenlik olarak serverde 1 ay tutulduğunun açıklanması, NSA’in günde 5 milyon telefonun sinyal konumlarının tuttuğu açıklaması…  Bunun yanı sıra iddialara göre de Amerika hükumetinin kendi ülkesinde üretilen cihazlara backdoor (arka kapı) denilen yazılım yüklemesini istemesidir.

Suriye Elektronik Ordusu’nun Skype’ın Twitter hesabı üzerinden bu paylaştığı tweet, hedefi son zamanda en çok gelişen mail sağlayıcılarına yöneliktir. Yani Yandex Mail. Bu hacking grubu Suriye’den ve Rusya’dan destek alan oluşumdur. Bütün serverleri Rusya’da bulunmaktadır.
Yandex  sınırsız mail sağlayıcıdır. Mail başına 2 GB dosya yollanabilir, firmalara özel imkanlar sağlanabilir. Ayrıca Suriye Elektronik Ordusu’nun tweetinden sonra Mail.ru da atak yapıp 1 TB ücretsiz depolama alanı sunduğunu duyurdu. Kimse hayır için vermez bu ultra premium hizmetleri…

Mailler, internet siteleri, dünyadaki tüm ip adresleri, telefonlar, uygulamalar izleniyor ve kayıt altında tutulup istihbarat toplanarak Big Data (büyük veri) oluşturuluyor.Sonrasında ise eski Ulaştırma Bakanı’nın dediği gibi “bir şey lazım olduğunda alınıp kullanılıyor” 🙂

 

Bir Sonraki Yazım  Siber İstihbaratlar Yazı Dizisi 2

1 Yorum

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.