Siber İstihbarat Yazı Dizisi – 1

Siber İstihbarat Yazı Dizisi – 1
Ocak 07 13:48 2015 Yazıyı Yazdır

Esad yanlısı Suriye Elektronik Ordusu, Skype’ın Twitter hesabını hackleyerek adını duyurup gündeme gelen devlet destekli hacking grubudur. Twitter’in yeni güncellemeleri ile gelen güvenlik açıkları ve Skype’ın  twitter hesabını hackleyerek, “Microsoft e-maillerini (Outlook, Hotmail) kullanmayın. Onlar sizin bilgilerinizi hükümete satıyor”  diye tweet atmış ve gündeme yerleşmişti. Bu tweet doğruluk oranı yüksek bir iddiadır. İddianın doğruluk oranı şöyledir:

iPhone’nun NSA için bilgi topladığının ortaya çıkması, bütün telefonlarda yüklü Facebook uygulaması ve internet sitesi  Amerika için veri topladığının ortaya çıkması, neredeyse herkesin oynadığı Angry Birds’ün hükumet için bilgi topladığının ortaya çıkması, Whatsapp’ın yazışma ve medya bilgilerinin sözde güvenlik olarak serverde 1 ay tutulduğunun açıklanması, NSA’in günde 5 milyon telefonun sinyal konumlarının tuttuğu açıklaması…  Bunun yanı sıra iddialara göre de Amerika hükumetinin kendi ülkesinde üretilen cihazlara backdoor (arka kapı) denilen yazılım yüklemesini istemesidir.

Suriye Elektronik Ordusu’nun Skype’ın Twitter hesabı üzerinden bu paylaştığı tweet, hedefi son zamanda en çok gelişen mail sağlayıcılarına yöneliktir. Yani Yandex Mail. Bu hacking grubu Suriye’den ve Rusya’dan destek alan oluşumdur. Bütün serverleri Rusya’da bulunmaktadır.
Yandex  sınırsız mail sağlayıcıdır. Mail başına 2 GB dosya yollanabilir, firmalara özel imkanlar sağlanabilir. Ayrıca Suriye Elektronik Ordusu’nun tweetinden sonra Mail.ru da atak yapıp 1 TB ücretsiz depolama alanı sunduğunu duyurdu. Kimse hayır için vermez bu ultra premium hizmetleri…

Mailler, internet siteleri, dünyadaki tüm ip adresleri, telefonlar, uygulamalar izleniyor ve kayıt altında tutulup istihbarat toplanarak Big Data (büyük veri) oluşturuluyor.Sonrasında ise eski Ulaştırma Bakanı’nın dediği gibi “bir şey lazım olduğunda alınıp kullanılıyor” 🙂

 

Bir Sonraki Yazım  Siber İstihbaratlar Yazı Dizisi 2

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Okan Daştan
Okan Daştan

2010 da tanıştığım bir bilişim sitesinin peşine takılarak deepweb ile uğraştım. Birkaç yıl sonra Bug Res. alanında yoğunlaştım. Bug Res. çalışmalarımda Avea port, Facebook csrf, Twitter xss, Tumblr csrf, Ask.fm csrf, Samsung xss/csrf ve bir çok sitenin zaafiyetlerini keşfedip etik olarak bildirdim. Bagın bugun un yanı sıra Adli bilişim, Siber İstihbarat, Dijital İstihbarat, Python ve Java bünyesinde projeler geliştirmekteyim.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

1 Yorum

  1. Mehmet Gunduz
    Ocak 16, 16:22 #1 Mehmet Gunduz

    Neler donuyormus neler… Yazinin devamini bekliyoruz Okan Bey.

    Reply to this comment

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.