Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Siber İstihbarat Yazı Dizisi – 2

3

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile birçok akıllı ürünler çıkıyor. Büyük firmaların ayakta kalabilmesi için akıllı cihazlarda backdoor denilen aleyhimize zararlı yazılımların veya güvenlik açıklarının barındığını dile getirmiştik ve birçok kez kanıtlanarak önümüze serildiğini de biliyoruz. Bu yazılımların asıl sahibi olan global güçler, firmaların ayakta kalmasını sağlıyor. Dünya Top20 marka sıralamasında 15 teknoloji markasının yer alması tesadüf değildir.

Smart Televizyonlar

Samsung’dan örnek vermek istiyorum.

Evinize Samsung smart televizyon aldınız internete bağladınız, evinize veya şirketinize kurulumunu yaptınız. Hiçbir şeyden habersiz televizyon izliyorsunuz. Uzun zaman sonra Samsung gizlilik ilkesi yayınlanıyor ve içinden şu yazı dikkat çekiyor:

Eğer kişisel ya da benzer hassas bilgiler hakkında konuşuyorsanız, bu konuşmalar da televizyon tarafından veri olarak kaydedilecek ve üçüncü kişilere aktarılacaktır.

E bu ne demek oluyor? Kişisel hayatımız (sözde) için televizyon alacağız ve tabi Samsung da çok meraklı değil bizi izlemeye.. (:))

 

Facebook’a gelecek olursak…

Facebook’ta yeni bir hesap oluşturduktan sonra kendinizden biraz bahseder misiniz? bölümü için profil bilgilerinizi yazınız dedi. Nerede ne zaman çalıştınız/işi bıraktınız, akrabalarınız kimler, adres bilgileriniz vs. hepsini yazdınız.

Sizce bu kişi bilgileri ayrıca bir yerde depolanmıyor mudur? Nedir bu bilgiler?

Kişinin; silinen ve yayında olan tüm gönderileri, mesajlaşmaları, tüm fotoğrafları ve onlara ait coğrafi koordinat bilgileri vb.

Bu konuyla ilgili geçmiş yıllarda CIA & Facebook ilişkisi haberleri dikkatinizi çekmiştir diye düşünüyorum 🙂

 


Geçtiğimiz 2014 yılının siber saldırılarından biri olan iCloud neden hacklendi sorusuna şöyle sormak lazım; Android kullanan ünlü var mı?

iPhone ile CIA arasındaki bağı herkes biliyordur diye umuyorum (yine CIA :))

Vakti zamanında bir operatör firması piyasa değeri 2 bin TL’yi aşan iPhone5 model telefonlarını milletvekillerine özel kampanya ile 700 TL’ye satmıştı. Operatör firma için gelir önemsiz olabilir. PR amaçlıdır belki, beklide Apple firmasının Amerikan hükumetinin istihbarat kapısı olduğunu önemsemiyorlardır..

Kısacası şuanda da Android telefon kullanan milletvekilleri, bürokratlar, büyükelçiler, belediye başkanları gibi kişiler çok azdır…

blog-nsa-toon-apple-article-size

 

Bir Önceki Yazım  Siber İstihbaratlar Yazı Dizisi 1

3 Yorum

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.