Siber Suç Coğrafyası – 2014’te Neler Yaşandı?

Siber Suç Coğrafyası – 2014’te Neler Yaşandı?
Ocak 13 14:00 2015 Yazıyı Yazdır

2014 yılı bilişim dünyası için epeyce zorlu geçti. Bir taraftan iletişim temellerinde kullanılan güvenlik protokollerinin sanıldığı kadar güvenli olmadığı, diğer taraftan da saldırganlar tarafından alışılagelmiş yöntemler kullanılarak sistemlere zarar verildi ve verilmeye devam ediyor.

  • 2014 yılı boyunca ortaya birçok kritik güvenlik zafiyeti çıktı ve bunlarla beraber birçok güvenlik vakası ortaya çıktı. Sıralamak gerekirse en önemlilerinde biri kriptolu iletişimde kullanılan açık kaynak kodlu OpenSSL kütüphanelerinde Heartbleed olarak adlandırılan zafiyetin ortaya çıkmasıdır.
  • Özellikle Türkiye’de “Sahte e-Fatura” gönderimiyle başlayan phishing (oltalama) sürecinin son aşaması olan CryptoLocker, çok sayıda kişi ve kurumu maddi zarara uğratmıştır. Ayrıca Polonya’da da online bankacılığı kullananlar  son 6 ay içinde bu saldırıya maruz kalmıştı.
  • Bunlarla beraber İngiliz bankası HSBC‘nin Türkiye tarafında yaşanan 2.7 milyon kadar müşterinin kredi kartı bilgileri ile Debit kartı bilgilerinin çalınması, Amerika’daki finans sektörünün önemli ve köklü şirketlerinden olan J.P Morgan Chase‘in saldırıya uğrayarak 76 milyon bireysel müşteriye ait bilgileri çaldırması ve iCloud‘un saldırıya uğraması sonucu  dünyaca ünlü kişilerin fotoğraflarının internet ortamına yayılması olayları gerçekleşti.
  • Diğer önemli ve ses getiren olay ise Sony Pictures isimli film yapım şirketinin saldırıya uğramasıdır. Saldırganlar Sony Pictures’a ait sunuculardan terabaytlarca dosya indirdi ve piyasaya çıkmamış sinema filmlerini yayınladı. Yapılan saldırıyı her ne kadar GOP (Guardians of Peace) isimli bir hacker grubu üstlense de FBI tarafından yapılan araştırma sonucunda, yaşanan olayın arkasında Kuzey Kore’nin olduğu duyuruldu. Ancak siber güvenlik şirketi Norse’un CEO’su Sam Glines, yapılan saldırıyla ilgili adli kanıtlardan yola çıktıklarını ve saldırının arkasında Kuzey Kore’nin olma ihtimalinin olmadığını belirtti.

Symantec tarafından en yüksek siber suçların yaşandığı Top 20 listesi yayınladı. İlk sırada ABD bulunurken, Türkiye 9.sırada yer aldı ve Polonya’da Türkiye’nin ardından 10.sırada yer aldı.

 

Gönderen: Yavuz HAN

 

  Etiketler:
  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.