19 Yaşındaki Hacker DDoS Yüzünden Hapse Girmeye Hazırlanıyor

19 Yaşındaki Hacker DDoS Yüzünden Hapse Girmeye Hazırlanıyor
Kasım 11 12:20 2016 Yazıyı Yazdır

DDoS saldırıları gün geçtikçe popülaritesini ve yoğunluğunu artırıyor. Daha önce Mirai botnet ile dünyanın neredeyse yarısını etkisi altına alan DDoS saldırıları, bugün irili ufaklı çeşitli yazılımlar ile belirli hedeflere devamlı olarak yapılmaktadır.

Son zamanlarda IoT cihazların da zombileştirilmesiyle birlikte çok daha geniş ve efektif saldırıların olması, gözleri bir anda bu alandaki güvenlik açıklarına çevirdi. Diğer taraftan, yazılımcılar da DDoS saldırıları için gerekli araçları yazmaya devam ediyor.

Bunlardan biri de Titanium Stresser isimli DDoS aracını geliştiren Adam Mudd. Geliştirdiği bu araç sayesinde 385.000 usd‘den fazla gelir elde eden 19 yaşında genç hakkında tutuklama talebinde bulunuldu.
İngiltere‘deki Bilgisayarı Kötüye Kullanma Yasası gereğince yargı karşısına çıkacak olan Adam Mudd’ın duruşması Aralık ayında gerçekleşecek. Bir süredir ev hapsinde bulunan Mudd, DDoS aracı ve hizmetleri geliştirmek ve bunları kötü amaçlı kullanım maksadıyla kiralamak suçuyla yargılanıyor.

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

1983 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunudur. PC World Türkiye dergisinde Yazılım Editörü olarak görev yapmış, daha sonra sırasıyla BYTE Türkiye dergisinde Yazı İşleri Müdürü, T3 Türkiye dergisinde Yayın Yönetmeni görevlerinde bulunmuştur. Türkiye Bilişim Güvenliği Derneği’nde Yönetici Üye olarak, siber güvenlikle ilgili farkındalık çalışmalarına katılmıştır. Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi’nde Açık Kaynak Çalışma Grubu Başkanlığı göreviyle, Linux ve LibreOffice gibi açık kaynak yazılımlar hakkında Türkiye’de önemli katkılarda bulunmuştur. Farklı kurumlarda Sistem Yöneticisi ve Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarı olan Keleştemur, Siber Güvenlik ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.