DDoS Saldırısı Popüler Web Sitelerine Erişimi Durdurdu

DDoS Saldırısı Popüler Web Sitelerine Erişimi Durdurdu
Ekim 21 21:56 2016 Yazıyı Yazdır

Siber saldırılar her geçen gün firmalar için kabus haline gelmeye başladı. Özellikle son yıllarda artan DDoS saldırıları karşısında irili ufaklı birçok firma maddi-manevi zarara uğruyor. Geçtiğimiz günlerde Fransız hosting firması OVH’ye yaklaşık 1 Tbps genişliğinde saldırı düzenlenmişti. Şimdiyse Dyn DNS sağlayıcısı aynı saldırı tipinden etkilenmekte.

Twitter, SoundCloud, Spotify ve Shopify gibi site ve servislerde yaşanan yavaşlık veya erişim gibi problemlerin, Dyn isimli DNS firmasına yapılan DDoS saldırıları neticesinde oluştuğu ortaya çıktı.

harita

Dyn DNS birçok popüler web sitesi tarafından kullanılan bir servis. Bu siteler arasında yukarıda sayılanlar dışında SaneBox, Reddit, Box, GitHub, Zoho CRM, PayPal, Airbnb, Freshbooks, Wired.com, Pinterest, Heroku ve Vox Media gibi diğer önemli hizmetler bulunuyor.

Dyn DNS’in yaptığı açıklamayaa göre DDoS saldırıları bugün 11.10 UTC’de başladı ve öncelikle ABD’nin doğu kıyısındaki müşterilerini etkiledi. Ancak görünen o ki adı geçen hizmetleri kullanan tüm kullanıcılar erişim problemi yaşıyor. Firma tarafından yapılan bir başka açıklama ise, mühendislerin problemi çözmek üzere olduğu yönünde.

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

1 Yorum

  1. Halil
    Ocak 26, 10:51 #1 Halil

    bu tür bir saldırıyı yapan bir grup vardı tek başına bir çok siteyi kapatmıştı bir kaç gazeteye çıkıp sonrasında durgun bir duruma geçti. venganza isimli hacker akit ve haber 10 akşam gibi yerlerde haberleri mevcut. işin garibi tek başına yapabildiği bu saldııryı ddos mantığında ise tek bir kullanıcı bunu yapamaz ama adam nasıl yapıyor bilinmiyor bir çok fetö sitesine saldırı yapmıştı.

    Reply to this comment

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.