Yeni IoT Zararlı Yazılımı DDoS’a Hazırlanıyor

Yeni IoT Zararlı Yazılımı DDoS’a Hazırlanıyor
Mayıs 10 20:23 2017 Yazıyı Yazdır

100.000’den fazla internet bağlantılı kameranın, yeni IoT zararlı yazılımın saldırısına maruz kalacağı öngörülüyor. Persirai isimli zararlı yazılım, Çin’de üretilen kablosuz kameraları hedef alıyor. Geçtiğimiz aydan beri sözü edilen kameralara sızan zararlı, bu kameralardaki açıkları exploit ederek kendini yerleştiriyor. Zararlının sisteme girmesinin ardından, saldırganlar dışarıdan kameralara erişim sağlayıp, görüntüleri ele geçirebiliyor.

Çinli üreticiler tarafından üretilen 1250’ye yakın farklı kamera modelinin tehlikede olduğu düşünülüyor. Shodan arama motoru ile yapılan araştırmalara göre, piyasada bu modellere ait 120.000 civarında kamera olduğu da beriliyor. Persirai, kameralardan oluşan bir botnet meydana getirmeye hazırlanıyor. Bu sayede daha önce olduğu gibi yine geniş çaplı bir DDoS saldırısının yaşanabileceği de ifade ediliyor.

  Etiketler:
  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.