Güvenlik Açıkları

ABD İç Güvenlik Bakanlığı Boeing 757 tipi yolcu uçağını hackledi

1 dakikada okunur

2017 CyberSat Summit’de yapılan bir konuşma sırasında, ABD İç Güvenlik Bakanlığı (Department of Homeland Security) tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, bakanlık bünyesinde çalışan görevlilerin bir Boeing 757 uçak hacklediği belirtildi.

Hacklenen 757’nin Atlantic City‘deki bir havaalanında park halinde olduğu ve hackleme işleminin geçtiğimiz yıl gerçekleştirildiği ifade edildi. ABD İç Güvenlik Bakanlığı Siber Güvenlik Bölümü’ndeki Havacılık Program Yöneticisi Robert Hickey, yaptığı açıklamada uzaktan 757’yi penetre ederek tüm radyo iletişimlerine erişebildiğini bildirdi.

Hickey ayrıca herhangi bir güvenlik suistimalinin bulunmadığını, insider kullanmadığını, tamamen kendi başına uçağı penetre edebildiğinin altını çizdi.

Yolcu uçakları siber saldırılara karşı güvenli mi?

Yolcu uçaklarının güvenlik zafiyetlerinin olduğu, siber saldırılara karşı oldukça zayıf olduğu uzun bir süredir gündemde. Uzmanların en tedirgin olduğu konu ise hava korsanlarının, siber korsanlarla işbirliği yaparak uçak kaçırabilip kaçıramayacağı. 2015 yılında ABD’li yetkililer, uçaklarda bulunan kablosuz bağlantıların, potansiyel birer tehlike olduğunu vurgulamış, konuyla ilgili çalışmalar başlatmıştı.

FBI’ın iddiasına göre aynı yıl güvenlik araştırmacısı Chris Roberts, yolcusu olduğu ve United Airlines’a ait bir uçağı hacklemiş ve uçağın navigasyon sistemlerini kontrol edebilmişti.

Boeing ise konuyla ilgili olarak, siber saldırılara karşı, uçaklarının herhangi bir zafiyetinin bulunmadığını, 757 tipi yolcu uçaklarının konuya ilişkin güvenli olduğunu ifade ediyor. Ancak hackleme faaliyetlerinin artmasıyla birlikte bu konudaki soru işaretleri de artmaya başlıyor.

yazar hakkında
Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.
Bunlar ilgini çekebilir
Güvenlik Açıkları

MS Windows SMBv3 Protokolünde Kritik Güvenlik Açığı

1 dakikada okunur
Microsoft‘un popüler işletim sistemi olan Windows 10, dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Microsoft, 2015 yılından bu yana sürekli güncelleme alan Windows…
Güvenlik Açıkları

Yeni Sudo Güvenlik Açığı

2 dakikada okunur
Apple Security‘den Joe Vennix, sudo komutunda belirli bir yapılandırma altında, düşük ayrıcalıklı kullanıcıların veya kötü amaçlı yazılımları, Linux veya macOS sistemlerde root…
Güvenlik Açıkları

Linux'ta VPN'leri Etkileyen Güvenlik Açığı

2 dakikada okunur
Bir VPN, internet üzerinde seyahat ederken iletimin gizliliğini ve bütünlüğünü korur. Bu, verilerinizin gizli ve değişmeden kaldığı anlamına gelir. VPN’ler internet üzerinden başka…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.