Akıllı Otomobiller Hacklenebilir!

Akıllı Otomobiller Hacklenebilir!
Ocak 28 02:12 2015 Yazıyı Yazdır

Güvenlik araştırmacısı olan Corey Thuen, yaptığı çalışma ile akıllı otomobillerin uzaktan hacklenebileceğini kanıtladı.


Digital Bond Labs araştırmacısı ve başarılı bir hacker olarak tanınan Corey Thuen, yeni projesi ile birlikte akıllı otomobillerin kontrolünün kolayca ele geçirilebilineceğini kanıtladı.
Cihazların üzerine yerleştirilen ve yazılımın çalışmasını sağlayan dongle gibi arayüzlerin kolaylıkla hacklenebildiğini söyleyen isim, Amerika’nın en büyük sigorta şirketlerinden birinden aldığı Snapshot adlı cihazı kullanmış. Ülkede 2 milyonun üzerinde otomobilde yer alan bu dongleThuen tarafından kısa sürede hacklenmiş.

Forbes’da çıkan habere göre kendi Toyota Tundra model aracı üzerinde şahsi dizüstü bilgisayarı ile çalışan Thuen, kapıların kilitlerini açmayı, aracı çalışır hale getirmeyi ve motordan veri almayı başarırken, amacının kontrol edebilmek değil, böyle bir açığı kanıtlamak olduğunu söylüyor.

Dongle’daki yazılıma giren, tersine mühendislik yöntemiyle açıkları bulan Thuen, arayüzün güvenliksiz ve kolayca ele geçirilebilir olduğunun altını çizmekte. Yazılım güncellemeleri, güvenli boot seçeneği ya da şifrelemenin söz konusu dahi olmadığını belirten araçtırmacı, kısaca ortada güvenliğe dair hiç bir şey yok diyor.

World Economic Forum: Küresel Riskler 2015‘te paylaşılan raporda ise otomobillere yapılması olası dijital saldırılar dile getirildi. Raporda işin verileri ele geçirerek aracın nerede olduğunu öğrenmekten öte, kontrolü ele geçirerek hayatları tehlikeye atmak ile ilgili olduğunun altı çiziliyor.

 

Kaynakça: Techinside

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Erhan Silkin
Erhan Silkin

Bilgisayarla orta-okuldayken tanıştım. Daha aldığım ilk ay 2 defa tamire gidince bu işe bi el atmak lazım dedim ve bilgisayar dünyasına giriş yaptım. Elektrik-Elektronik teknisyeniyim. Şimdilerde bilgi güvenliği ve özellikle kablosuz ağlara yapılan saldırılar üzerine çalışmalar yapmaktayım.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.