Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Apple çok sayıda kritik zafiyet için yama yayınladı

0
Apple çok sayıda kritik zafiyet için yama yayınladı

Apple, pazartesi günü iOS 12.2 sürümünü yayınlayarak, toplam 51 güvenlik zafiyetini yamaladı. Bu zafiyetler iPhone 5S ve sonrası akıllı telefonlarla birlikte, iPad Air ve sonrası ile, iPod Touch 6. nesil cihazları etkiliyor. Zafiyetlerin büyük çoğunluğu web renderlama motoru WebKit’de bulunuyor.

Apple araştırmacıları tarafından yapılan açıklamaya göre WebKit tabanlı herhangi bir uygulama üzerinden zararlı kod içeren bir web sitesine erişildiğinde sistem, arbitrary code execution, sensitive user information disclosure, sandbox restriction bypass ya da XSS gibi zafiyetlere açık hale geliyor.

WebKit’te bulunan zafiyetler dışında zararlı web sitelerinin iOS cihazındaki mikrofona erişip, “mikrofon kullanımda” bildirisi çıkmaksızın açmalarına imkan tanıyan bir başka önemli zafiyet daha bulunuyor (CVE-2019-6222).

Bir diğer benzer zafiyetse Apple’ın ReplayKit API’sinde bulunuyor. Bu zafiyet ile birlikte yine iOS cihazındaki mikrofon, zararlı bir başka uygulama tarafından kullanıcı uyarılmaksızın açılabiliyor (CVE-2019-8566).

Apple tarafından yamalananlar arasında bir de mantıksal bug bulunuyor. Yine WebKit’te bulunan bug sayesinde zararlı web siteleri, bir başka site üzerinden betik çalıştırarak, kullanıcılara ait hassas bilgilere erişebiliyor (CVE-2019-8503).

WebKit ile birlikte gelen zafiyet ve bug’lar bir kenara dursun, bir diğer önemli zafiyet ise iOS cihazlarda bulunan ve kullanıcılara zararlı SMS linklerin gönderilmesine sebep olan CVE-2019-8553.

Eğer siz de iPhone ya da iPad kullanıcısıysanız, Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncellemesi yolunu takip edin ve “İndir ve Yükle” düğmesine basın. Güncellemenin ardından, yazıda bahsettiğimiz zafiyet ve bug’lardan kurtulmanızı sağlayan yamaya sahip olacaksınız.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.