Apple onlarca güvenlik yaması yayınladı

Apple onlarca güvenlik yaması yayınladı
Mayıs 17 11:08 2017 Yazıyı Yazdır

WannaCry fide yazılımı tüm dünyayı kasup kavururken, özellikle Windows kullanıcıları da sistemlerine bu zararlının sızmasından endişe duyuyor. Diğer taraftan Apple kullanıcıları ise olan biteni izlemekle yetiniyor. Apple’ın iOS ve MacOS işletim sistemleri bu tip saldırılardan kolay kolay etkilenmemesine karşın, firma çalışanları toplam 67 zafiyet için yama geliştirdi.

iOS 10.3.2 için toplam 41 güvenlik açığı kapatılmış durumda. Bunlardan 23 tanesi WebKit ile ilgili. 17 adeti uzaktan komut çalıştırma, 5 adeti de XSS saldırılarını önlemeye yönelik yamalar.

MacOS Sierra 10.12.5 için de toplam 37 adet zafiyet kapatılmış durumda. Bunlardan bazıları kablosuz ağ, iBook, Intel ve Nvidia ekran kartı sürücülerindeki zafiyetleri kapatan yamalar.

Popüler web tarayıcısı Safari 10.1.1 için de 26 adet güvenlikle ilgili yama bulunuyor. Bunlardan 23 adeti yine WebKit’e yönelik. Apple ayrıca watchOS 3.2.2 için 12 adet güvenlik yaması, tvOS için de 23 adet güvenlik yaması yayınlamış durumda.

Yukarıdaki ürünlerden bir ya da birkaçına sahipseniz, gerekli güncellemeleri yapmayı unutmayın. Aksi takdirde, ileride yaşanabilecek gelişmiş siber güvenlik saldırılarından etkilenebilirsiniz.

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.