Güvenlik Açıkları

Bir e-postayı sadece okumanız, bilgisayarınızın ele geçirilmesine yetebilir!

2 dakikada okunur

Bir güvenlik araştırmacısı, Microsoft’un bu ay tamamlanmamış bir yama yayınladığını ve güvenlik açığının ayrıntılarını paylaştı.

Bu Microsoft Outlook güvenlik açığı (CVE-2018-0950), Windows oturum açma bilgileri dahil olmak üzere, saldırganlar herhangi bir kullanıcı etkileşimi gerektirmeden Microsoft Outlook ile kurbanın bir e-postayı açması ile hassas bilgileri çalabiliyorlar.

CERT Kordinasyon Merkezi’nden (CERT / CC) Will Dorman tarafından keşfedilen güvenli açığı, RTF‘li (Zengin Metin Formatı) e-posta açıldığında OLE sayesinde SMB bağlantısını otomatik olarak başlattığını tespit etti.

Saldırgan kendisinin oluşturduğu bir SMB sunucusu üzerinden yükleme yapan, içerisinde OLE bağlantısı yer alan RTF dosyasını e-posta olarak kurbana gönderdiğinde bu güvenlik açığından yararlanabiliyor.

Microsoft Outlook, OLE bağlantısını otomatik olarak oluşturduğundan, saldırganın hazırladığı Single sign-on kullanılarak SMB protokolü üzerinden sunucuya otomatik olarak kimlik doğrulaması işlemi başlatır. Kurban, kullanıcı adı ve NTLMv2 parolası ile saldırganın sistem üzerinden erişim kazanmasına izin verebilir…

CERT’in söyledikleri şu şekilde “Bu saldırı, kullanıcının IP adresini, alan adını, kullanıcı adını, ana makine adını ve parola hash’ini sızdırıyor olabilir. Kullanıcının parolası yeterince karmaşık değil ise saldırgan kullanıcı parolasını kısa sürede çözülebilir.

Windows bilgisayarlarınızın neden kimlik bilgilerinizi otomatik olarak saldırganın SMB sunucusuna teslim ettiğini mi düşünüyorsunuz?

Yukarıda yer alan resimde, SMB protokolü aracılığı ile kimlik doğrulama işlemi anlatılıyor.

Dormann, Kasım 2016’da Microsoft’a bu güvenlik açığını bildirdi ve sorunu çözme girişiminde bulunan şirket, Nisan 2018’deki yama güncellemesinde eksik bir düzeltme yayınladı.

Yamada yalnızca Outlook’un, RTF e-postaları görüntülediğinde SMB bağlantısını otomatik olarak başlatmasını önlendiği söyleniyor ancak araştırmacı, düzeltmenin tüm SMB saldırılarını engellemediğini belirtiyor.

Dormann, “Burada kullanıcının bilgilerinin çalınmasının tek tıklama ile gerçekleştiğinin dikkat edilmesi çok önemli.” dedi ve ekledi “Örneklemek gerekirse kullanıcılar okumak istedikleri mailler içerisinde ‘\\’ ile başlayan UNC stili bir bağlantı ile karşılaşırlarsa bağlantıya tıklayarak sunucu ile SMB bağlantısı başlatmış olur.

En güncel Microsoft yamasını yüklediyseniz bu harika, ancak saldırganlar bu güvenlik açığından halen yararlanabilirler. Bu nedenle, Windows kullanıcılarının, özellikle de şirketlerde bulunan ağ yöneticilerinin, bu güvenlik açığını gidermek için aşağıdaki adımları izlemeleri çok önemlidir.

  • Henüz yapmadıysanız CVE-2018-0950 Microsoft güncellemesinin yapınız.
  • Gelen ve giden SMB için kullanılan portları (445/tcp, 137/tcp, 139/tcp, 137/udp ve 139/udp) engelleyin.
  • NTLM Single Sign-on kimlik doğrulamasını engelleyin.
  • Karmaşık parolaları kullanın. Böylece parola hash’leriniz çalınsa bile kolayca kırılamazlar. (Önerimiz min. 12 karakter, küçük harf, büyük harf, sayı ve sembol içermesidir. Bu tür parolaları aklınızda tutamayacağınız için bir parola yönetim uygulaması kullanmanız sizin için harika olacaktır.)
  • En önemlisi şüphe duyduğunuz bir e-posta içerisindeki bağlantıları tıklamayınız.

yazar hakkında
Siber Güvenlik Araştırmacısı olmaya çalışan bir Developer
Bunlar ilgini çekebilir
Güvenlik Açıkları

Windows SMB Protokolünü Etkileyen Kritik Bir Güvenlik Açığı Daha: SMBleed

4 dakikada okunur
Siber güvenlik araştırmacıları geçtiğimiz günlerde, Microsoft Windows Sunucu İleti Bloğu (SMB) protokolünü etkileyen ve saldırganların çekirdek belleğine uzaktan sızmasına izin verebilecek yeni…
Güvenlik Açıkları

NSA, E-posta Sunucularını Hedefleyen Yeni Sandworm Saldırılarına Karşı Uyarıyor

2 dakikada okunur
NSA, Rusya destekli hacker’ların Ağustos 2019’dan bu yana Exim e-posta sunucularında arka kapılar oluşturmak için saldırılar düzenlediğini söyledi. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı…
Güvenlik Açıkları

MS Windows SMBv3 Protokolünde Kritik Güvenlik Açığı

1 dakikada okunur
Microsoft‘un popüler işletim sistemi olan Windows 10, dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Microsoft, 2015 yılından bu yana sürekli güncelleme alan Windows…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.