Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Cloudbleed – Milyonlarca CloudFlare Kullanıcısının Bilgileri İnternete Sızdı

0

CloudFlare, ücretli ve ücretsiz olarak kullanılabilen, sitenizin DNS Server görevini üstlenip hız, güvenlik (SQL Injection, DDoS, Spam vb) ve performansında olumlu sonuçlar almanızı sağlayan, sitenizin trafiğini (ziyaretçi ve bot davranışlarını) takip edebileceğiniz bir hizmettir.

CloudFlare, 22 Eylül tarihinde Ragel kullanılarak hazırlanmış HTML ayrıştırıcısı kodları üzerinde yaptığı bir değişiklik sonucunda bug oluştu. Bu bug ile CloudFlare servisinin, sunucu ön belleğindeki verilerin dış kaynaklara sızdırılmasına neden olan bir zafiyet ortaya çıktı.

Bu zafiyet Google’nin güvenlik uzman takımı Project Zero tarafından fark edildi ve 18 Şubat’ta CloudFlare’e bildirilen bu zafiyet 7 saatlik uğraş sonucu güvenlik açığı kapatıldı.

Yapılan açıklamaya göre, açığın 22 Eylül 2016’daki güncelleme ile ortaya çıktığı ve en büyük veri kaybının ise 13 Şubat 2017’de olduğu belirtildi. Bu sızıntıdan Türkiye’ye ait sitelerde dâhil olmak üzere 5.5 milyonu aşkın site etkilenmiş durumda. Sızan veriler arasında cookie (çerezler), parolalar,  API anahtarları, URI parametreleri, kimlik doğrulamasında kullanılan diğer kişisel ve hassas bilgiler bulunuyor.

CloudFlare açıklamasında zafiyet ile ilgili gerekli güvenlik önlemlerini aldıklarını sorunlu kodları düzelttiğini açıklamış ve açık nedeniyle sızan bilgilerin ise arama motorları tarafından önbelleklerine alındığı da tespit edilen bilgiler arasında olması nedeniyle veri sızıntısına karşı web sitesi yöneticilerinin site üzerindeki parolalarını değiştirmeleri konusunda uyarmıştır.

 

 

Gönderen: Hakan E. Deniz

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.