Güvenlik AçıklarıMobil Casusluk

Facetime’daki bu zafiyet, arayanların siz açmadan sizi duymasını ve görmesini sağlıyor

2 dakikada okunur

Bir Apple cihazınız varsa, Facetime uygulamasını birkaç gün boyunca kapalı konuma getirmenizi öneriyoruz…

Apple’ın popüler video ve sesli arama uygulaması olan Facetime’da, ağızları açık bırakan bir zafiyet keşfedildi.
Bu zafiyet siz daha birilerini aramadan önce onları duymanızı ve görmenizi sağlıyor! Evet yanlış duymadınız..

Twitter ve diğer sosyal medya uygulamalarında birçok kullanıcının bu gizlilik sorunuyla ilgili şikayetlerini dile getirdiği paylaşımlarla zafiyet daha da hızlı yayılıyor.

Bu hataya ait kanıtlarda sadece iPhone telefonlarda değil MacOS çalıştıran Macbook’larda da aynı zafiyetin bulunduğu görülüyor.

Yazılımdaki bu bug kullanılarak nasıl casus olunur?

Sorun, yeni başlatılan bir grup Facetime özelliğinde bulunan teknik bir güvenlik açığından çok bir tasarım ve mantıksal kusura benziyor.

Uygulama adımları

Herhangi bir iPhone kişisiyle bir Facetime video araması başlatıyorsunuz.

Arama devam ederken, iPhone ekranınızın altından yukarı doğru kaydırma yaparak “Kişi Ekle”ye dokunuyoruz.

Kendi telefon numaramızı buraya ekliyoruz.

Bu, siz ve ilk aradığınız kişi de dahil olmak üzere, henüz arama kabul edilmemiş bile olsa, herkesin sesini dinleyebileceğiniz bir grup Facetime araması başlatıyor.

Daha fazla ne olabilir? diyorsanız. Aradığınız ilk kişinin aramayı susturmak veya kapatmak için ses kısma düğmesi veya güç düğmesine basması durumunda, iPhone kamerasının da açılacağı bildiriliyor. Bununla birlikte siz video görüşmesini görürken karşı taraf sadece arandığını görüyor.

Apple şirketi bu durumla ilgili bir şikayet için aradığında, şirket “Bu konunun farkındayız ve bu haftaki yazılım güncelleştirmesinde düzeltme uygulayacağız” diyerek yanıt veriyor.

Apple, bu hafta hatayı gidermek için kalıcı bir düzeltme üzerinde çalışırken aynı zamanda da Facetime’daki grup arama özelliğini geçici olarak devre dışı bıraktı.

Önlem olarak, şirket yeni bir düzenleme/düzeltme yayınlayana kadar kullanıcılar, iPhone, iPad ve Macbook’larında Facetime görüntülü arama özelliğini devre dışı bırakabilirler.

Facetime’ı devre dışı bırakmak için:

iPhone veya iPad’de, Ayarlara gidin, “Facetime” simgesini bulmak için aşağı kaydırın ve özelliği kapatmak için seçim düğmesine dokunun.
Mac’te Facetime uygulamasını açın, menü çubuğunun sol üst köşesindeki Facetime üzerine tıklayın ve ardından “Facetime’ı Kapat”ı tıklayın.

Bunlar ilgini çekebilir
Mobil CasuslukSiber Saldırılar

Türkiye'de Bir Ayda 50.000 Cihaz İstenmeyen Anlık Bildirimle Karşılaştı

1 dakikada okunur
Kaspersky’nin Mayıs 2020’de Türkiye’de engellediği tehditler üzerine yaptığı analizde, 50.925 kullanıcının istenmeyen anlık bildirimlere maruz kaldığı görüldü. Ülkede mayıs ayında toplam 390.268…
Mobil CasuslukSiber SaldırılarSizden GelenlerZararlı Yazılımlar

Cerberus Zararlısının USOM'u Taklit Eden C2C Sunucusu Tespit Edildi

1 dakikada okunur
ESET‘in araştırma ekibi, Türk kullanıcıları hedefleyen ve araç muayenesi adı altında kullanıcıların kredi kartı bilgilerini isteyip sonrasında ise fatura görünümündeki Cerberus bankacılık…
Güvenlik Açıkları

Windows SMB Protokolünü Etkileyen Kritik Bir Güvenlik Açığı Daha: SMBleed

4 dakikada okunur
Siber güvenlik araştırmacıları geçtiğimiz günlerde, Microsoft Windows Sunucu İleti Bloğu (SMB) protokolünü etkileyen ve saldırganların çekirdek belleğine uzaktan sızmasına izin verebilecek yeni…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.