Hackerlar Telekom Açığını Kullanarak WhatsApp Hesaplarını Ele Geçiriyor

Hackerlar Telekom Açığını Kullanarak WhatsApp Hesaplarını Ele Geçiriyor
Haziran 03 11:39 2016 Yazıyı Yazdır

FORBES, SS7 adı verilen (Signalling System No 7) telekom alt yapısının, sahip olduğu zafiyetler sebebiyle, alt yapıyı kullanan telekom kullanıcılarının tüm iletişim verilerinin ele geçirildiğini duyurdu. Konuyla ilgili olarak Ability Inc isimli firma, SS7’de bulunan açıklar kullanan hacker’ların, bu ağı kullanarak kullanıcıların mesajlarına ve sesli görüşmelerine erişeibldiğini belirtti.

Bu açık sayesinde SMS’lere erişim mümkün ancak aynı ağı kullanarak Whatsapp, Telegram ve Signal uygulamaları üzerinden yapılan görüşme ve mesajlaşmalara erişim sağlanamıyor. Zira bu iletişim verilerine erişmek için çok güçlü bir deşifre bilgisayarının kullanılması gerek. Böylelikle kullanıcıların iletişim esnasında hangi şifreleme anahtarını kullandığını bulmak mümkün olabiliyor.

Diğer taraftan firmanın CEO’su Anatoly Hurgin, SS7’deki zafiyeti kullanarak, hacker’ın ayrı bir hesap açmasının ve böylelikle hedef numaraymışçasına kendini göstererek, tüm veriyi doğrudan kendisine yönnlendirmesinin mümkün olduğunu da iddia ediyor. Bir başka deyişle hacker’lar, istedikleri telefon numarasını kullanarak, WhatsApp ya da telegram hesapları açıp, tüm veriyi kendilerine yönlendirebiliyor.

Konuyla ilgili videolu anlatımlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

1983 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunudur. PC World Türkiye dergisinde Yazılım Editörü olarak görev yapmış, daha sonra sırasıyla BYTE Türkiye dergisinde Yazı İşleri Müdürü, T3 Türkiye dergisinde Yayın Yönetmeni görevlerinde bulunmuştur. Türkiye Bilişim Güvenliği Derneği’nde Yönetici Üye olarak, siber güvenlikle ilgili farkındalık çalışmalarına katılmıştır. Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi’nde Açık Kaynak Çalışma Grubu Başkanlığı göreviyle, Linux ve LibreOffice gibi açık kaynak yazılımlar hakkında Türkiye’de önemli katkılarda bulunmuştur. Farklı kurumlarda Sistem Yöneticisi ve Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarı olan Keleştemur, Siber Güvenlik ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.