iOS 10.3 ile Safari Popup Fidye Yazılım Açığı Kapatıldı

iOS 10.3 ile Safari Popup Fidye Yazılım Açığı Kapatıldı
Mart 30 14:02 2017 Yazıyı Yazdır

Eğer bir iPhone ya da iPad kullanıyorsanız muhtemelen Safari’de sonsuz döngüye giren bir popup pencere ve bu popup pencerenin kaldırılması için belli bir ücret ödemeniz gerektiğine dair bir de ibare görmüşsünüzdür. Siz de bu vaka ile karşılaşanlardansanız, uyarı mesajını bir kenara bırakın ve talep edilen ücreti sakın ödemeyin.

Yeni bir fidye yazılım türü olarak karşımıza çıkan bu saldırı, Apple’ın iOS Safari tarayıcısında bulunan bir zafiyetin exploit edilmesi üzerine kendini göstermeye başladı. Zafiyetin kullanılması sonucu kullanıcılar, otomatik olarak pornografik ve yasa dışı içeriğin indirilebileceği sitelere yönlendiriliyor.

Scareware yani korkuya dayalı yazılım şeklinde karşımıza çıkan bu malware, kullanıcıların cihazının bozulduğunu, düzelmesi için bu ücreti ödemesi gerektiğine inanmalarını sağlıyor. Bu zararlı yazılımın sisteme sızmasını engellemek için Apple, iOS 10.3 sürümüyle birlikte ünlü web tarayıcısı için yama yayınladı.

Eğer siz de bu hata mesajlarıyla karşılaşıyorsanız tarayıcı geçmişinizi silmeli ve iOS 10.3 sürümüne güncelleme yapmalısınız.

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.