iOS’u Öldüren Tarih!

iOS’u Öldüren Tarih!
Şubat 15 12:27 2016 Yazıyı Yazdır

DİKKAT! Aşağıda bahsedeceğimiz tarih & saat ayarı iOS (iPhone, iPad vb) cihazını kalıcı olarak kullanılamaz hale getirebilir.

Evet doğru duydunuz.
iOS’un tarih ve saat sistemindeki bu sorun, Reddit kullanıcılarının insanları iPhone veya herhangi bir iOS cihazınızın tarihini 1 Ocak 1970 yapmamaları gerektiği çünkü bu tarih ayarını yapmanın cihazınızı kalıcı olarak öldüreceği hakkında uyarmasıyla ortaya cıktı.

Etkilenen iOS Cihazları

Bu hata 64-bit A7, A8, A8X, A9, A9X işlemcilerini ve iOS 8 veya daha güncel yazılımı kullanan tüm iOS cihazlarını etkilemektedir. Fakat 32-bit iOS çalıştıran cihazlar bu hatadan etkilenmemekte.

Temelde tüm süreç şu şekilde işlemektedir;

iOS cihazınızda tarihi 1 Ocak 1970 yapın ve cihazınızı tekrar başlatın ve artık cihazınız kullanılamaz hale geldi. Yani cihazınız artık başlamayacak ve açılıştaki Apple logosundan öteye geçemeyecektir. Hatta kurtarma modu ile cihazınızı geri alma bile işlemeyecek veya DFU modu cihazınızı restore etmeyecektir. Boot-up ekranında sıkışmıs durumda kalacaksınız.

Bu durumun çözüm yolları;

Hatanın UNIX zaman damgası dönemi bağlantılı olup kernel’ın çökmesine sebep olduğuna inanılıyor.
    Cihazın içini açıp fiziksel olarak bateriyi ana karttan sökmelisiniz fakat bu işlem sadece Apple Genius Bar’ın yardımı ile olabilmekte. Bu işlem iPhone’unuzun tarihini resetleyip cihazı tekrar başlatabilmenizi sağlayacak.

    Eğer cihazınız Jailbreak’li ise Cydia’dan BrickingDate ismli uygulamayı ücretiz olarak indirerek sorunu çözebilirsiniz. Uygulama yüklemek için repo.ziph0n.com repo adresini eklemeniz gerekiyor. Jailbreak’li olmayan cihazlar için Apple’ın bir sonraki güncellemesini beklemekten başka çare yok gibi gözüküyor.

 

Yazar: Edipcan Eyüboğlu

  Etiketler:
  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.