Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

iOS’u Öldüren Tarih!

0

DİKKAT! Aşağıda bahsedeceğimiz tarih & saat ayarı iOS (iPhone, iPad vb) cihazını kalıcı olarak kullanılamaz hale getirebilir.

Evet doğru duydunuz.
iOS’un tarih ve saat sistemindeki bu sorun, Reddit kullanıcılarının insanları iPhone veya herhangi bir iOS cihazınızın tarihini 1 Ocak 1970 yapmamaları gerektiği çünkü bu tarih ayarını yapmanın cihazınızı kalıcı olarak öldüreceği hakkında uyarmasıyla ortaya cıktı.

Etkilenen iOS Cihazları

Bu hata 64-bit A7, A8, A8X, A9, A9X işlemcilerini ve iOS 8 veya daha güncel yazılımı kullanan tüm iOS cihazlarını etkilemektedir. Fakat 32-bit iOS çalıştıran cihazlar bu hatadan etkilenmemekte.

Temelde tüm süreç şu şekilde işlemektedir;

iOS cihazınızda tarihi 1 Ocak 1970 yapın ve cihazınızı tekrar başlatın ve artık cihazınız kullanılamaz hale geldi. Yani cihazınız artık başlamayacak ve açılıştaki Apple logosundan öteye geçemeyecektir. Hatta kurtarma modu ile cihazınızı geri alma bile işlemeyecek veya DFU modu cihazınızı restore etmeyecektir. Boot-up ekranında sıkışmıs durumda kalacaksınız.

Bu durumun çözüm yolları;

Hatanın UNIX zaman damgası dönemi bağlantılı olup kernel’ın çökmesine sebep olduğuna inanılıyor.
    Cihazın içini açıp fiziksel olarak bateriyi ana karttan sökmelisiniz fakat bu işlem sadece Apple Genius Bar’ın yardımı ile olabilmekte. Bu işlem iPhone’unuzun tarihini resetleyip cihazı tekrar başlatabilmenizi sağlayacak.

    Eğer cihazınız Jailbreak’li ise Cydia’dan BrickingDate ismli uygulamayı ücretiz olarak indirerek sorunu çözebilirsiniz. Uygulama yüklemek için repo.ziph0n.com repo adresini eklemeniz gerekiyor. Jailbreak’li olmayan cihazlar için Apple’ın bir sonraki güncellemesini beklemekten başka çare yok gibi gözüküyor.

 

Yazar: Edipcan Eyüboğlu

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.