İsrail Şirketi NSO Group iPhone’ların Açığını Bulmuş

İsrail Şirketi NSO Group iPhone’ların Açığını Bulmuş
Ağustos 31 11:52 2016 Yazıyı Yazdır

İsrail’in bilgisayar ve güvenlik şirketlerinden biri olan NSO Group, iPhone‘ları hackleyebilecekleri bir açığı bulduklarını iddia etti.

Devletlere güvenlik amaçlı hizmetler veren NSO Group’un Apple modelleri ile ilgili açık buldukları ve bundan faydalandıkları ortaya çıktı.Apple çıkan bu iddialara cevap vermese de açığı kapatmak amacıyla yeniden IOS güncellemesi yayınladığı belirtildi.

New York Times gazetesine göre, bu açık sayesinde kısa mesajlar, e-postalar uzaktan okunabiliyor ve kişisel bilgilere erişilebiliyordu. Ayrıca ses kaydı ve parola toplamasına da olanak sağlıyordu.

pegasus-nso-group

Lookout güvenlik yazılımcılarından birisi olan Mike Murray, yaptığı bir röportajda bu açığın komplike bir açık olduğunu belirtti.

Bu haberle birlikte dünyanın en güvenli teknoloji cihazlarından biri olan Apple firmasına gölge düşürmeye başladı. Şirket açıkla ilgili açıklama yapmasa da yeni yayınladığı güncellemeye olayı toplamaya çalıştı. Bu durumla birlikte her sistemle açık bulunacağı ve güvenlik konusunda çok sıkı önlemler alınması gerektiğini gösterdi.

 

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Betül Ezgi Kula
Betül Ezgi Kula

Adnan Menderes Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisiyim. 2008’de Ağ işletmenliğiyle bu yola başladım. Sistem, donanım, server, network konusunda kendimi geliştirdim. Siber güvenlik ve pentest ile ilgili eğitimler aldım. Linux konusuna da oldukça ilgiliyim.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.