Linux sistemler zararlı DNS yanıtlarıyla uzaktan hacklenebilmekte!

Linux sistemler zararlı DNS yanıtlarıyla uzaktan hacklenebilmekte!
Haziran 29 12:13 2017 Yazıyı Yazdır

Canonical‘da Ubuntu geliştiricisi olan Chris Coulson, Linux işletim sistemlerinde kullanılan “init system” ve “service manager” üzerinde, hackerların potansiyel olarak DNS yanıtıyla hedeflenen makinelerde kötü amaçlı uzaktan kod çalıştırmak (remote code execution – RCE) için bir buffer overflow (arabellek taşması) oluşturmasına izin verebildiği kritik bir güvenlik açığını (CVE-2017-9445) keşfetti.

Bu güvenlik açığı, yerel uygulamalara ağ adı çözümlemesi sağlayan bir DNS yanıt fonksiyon bileşeni olan “systemd-resolved” üzerindeki “dns_packet_new” fonksiyonunda yer almaktadır.

27.06.2017 tarihinde yayınlanan belgeye göre, özel olarak hazırlanmış kötü amaçlı bir DNS yanıtı, saldırganın sistem denetimine açık bir DNS servisinde ana makine adı aramaya çalıştığında “systemd-resolved” programını uzaktan çökertmektedir. Sonunda ise, büyük DNS yanıtı arabelleği taşırarak saldırganın uzaktan kod yürütmesine neden olup belleğin üzerine veri yazmasına olanak sağlamaktadır

  • Ubuntu: 17.04 ve 16.10 sürümleri
  • Debian: Stretch (yani Debian 9), Buster (10), Sid (Unstable)
  • Ve Systemd‘yi kullanan çeşitli Linux dağıtımları

bu güvenlik açığından etkilenmektedir.

Güvenlik açığının, Systemd 223 sürümünün 2015 Haziran‘ında’te piyasaya sürüldüğünden beridir varolduğu anlaşılmaktadır.

Konuyla ilgili güvenlik yamaları yayınlanmıştır. Bu nedenle, kullanıcıların ve sistem yöneticilerinin Linux dağıtımlarını mümkün olan en kısa sürede güncellemesi önerilir.

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.